Կուրատորների երեւանյան ամառային դպրոցն այս տարի կգործի հուլիսի 27-ից օգոստոսի 2-ը: Դպրոցի նշանաբանն է «Կուրատորության հարցերում համագործակցության ուղիով. կուրատորության արվեստի ուսուցումը գլոբալ շուկայի պայմաններում», կազմակերպիչն է Արվեստի քննադատների ազգային ասոցիացիան:
«Հայաստան են հրավիրվել մասնագետներ Անգլիայից, Նոր Զելանդիայից, Հունգարիայից, Սերբիայից, Թուրքիայից ու Կանադայից: Դպրոցի շրջանակներում կանցնեն դասախոսություններ, հանդիպումներ արվեստի գործիչների հետ, ցուցահանդեսներ, կլոր սեղաններ: Յուրաքանչյուր ցանկացող կկարողանա լսել դասախոսությունները»,-այսօր տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում ասել է Ազգային ասոցիացիայի նախագահ, ամառային դպրոցի ծրագրի ղեկավար Նազարեթ Կարոյանը:
Արվեստի քննադատների ագային ասոցիացիան ստեղծվել է 2005թ.: Կազմակերպությանն անդամակցում են 10 արտ-քննադատներ Հայաստանից: Ասոցիացիայի հիմնական խնդիրն է արվեստի քննադատության զարգացումը Հայաստանում, նրա դերակատարության բարձրացումը հանրության շրջանում եւ համապատասխան հասարակական կարծիքի ձեւավորումը, ինչպես նաեւ կրթական ծրագրերի անցակցումը:

Yerevan Curatorial Summer School, organized by National Association of Art Critics will launch on July 27 -August 2, 2009.
“Socialists from England, New Zealand, Hungary, Serbia, Turkey and Canada are invited. The School will feature lectures, practical lessons, meetings with artists, exhibitions and round table discussions for those wishing to participate,” National Association of Art Critics Chairman, Curatorial Summer School program manager Nazaret Karoyan told a news conference today.
National Association of Art Critics was founded in 2005. The association includes 1- Armenian art-critics. Association’s main goal is art-critics development in Armenia, increasing its role in the society as well as implementation of educational programs.