Երեւանի «Մոսկվա» կինոթատրոնի ամառային դահլիճում հուլիսի 30-ին կբացվի «Բաց երաժշտության փառատոն», որի ընթացքում մինչեւ սեպտեմբերի 21-ը կանցկացվի 23 համերգ:
«Իր ծավալով եւ բազմաժանրությամբ, «Բաց երաժշտության փառատոնը» կտարբերվի բոլոր նախորդ երաժշտական փառատոներից: Փառատոնի շրջանակներում 23 համերգ կանցկացվի համաշխարհային ճանաչում ունեցող երաժիշտների եւ օտարերկրյա նվագախմբրի մասնակցությամբ», – այսօր կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է փառատոնի նախաձեռնող, Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Արամ Ղարաբեկյանը :
Նրա խոսքերով, հրաշալի հնչողություն կլինի, քանի որ հատուկ «Մոսկվա» կինոթատրոնի ամառային դահլիճում համերգների անցկացման համար Հայաստան է բերվել գերմանական երաժշտական տեխնիկա: Փառատոնի շրջանակներում կհնչի տարբեր ժանրերի երաժշտություն` համաշխարհային ճանաչում ունեցող հայ եւ օտարերկրյա երաժիշտների կատարմամբ:
«Գալիք տարում «Բաց երաժշտության փառատոնը» կանցկացվի ոչ միայն մայրաքաղաքում, այլեւ Հայաստանի մարզերում», – նշել է Արամ Ղարաբեկյանը:
Փառատոնի բոլոր մասնակիցներին, որոնց թիվը գերազանցում է 200-ը, մրցանակ կհանձնվի` «Արտիստ» բրոնզե արձանիկը, որի հեղինակը դիզայներ Արման Դավթյանն է:
Փառատոնի հովանավորներ են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը, ՎիվիաՍելլ-ՄՏՍ ընկերությունը, Կոնվերս բանկն ու Ջինիշյան հիմնադրամը:

Opening ceremony is due on July 30 in the summer hall of Moscow cinema. Within festival frameworks, it is planned to organize 23 concerts, with the first concert scheduled for September 21.
With its scales and diversity of genres, the festival will differ from all similar events held in the past. “Within festival frameworks, it is planned to organize 23 concerts with the participation of world-famous musicians and foreign orchestras,” Aram Gharabekyan, Art Director of Armenian State Chamber Orchestra, told today a news conference.
Sound quality will be excellent since the sound equipment brought from Germany is specially designed for the summer hall of Moscow cinema, he said. During the festival, world famous Armenian and foreign musicians will perform music belonging to different genres.
“The festival will be organized in an open cinema hall which houses 800 people. It will bear the imprint of open and free mentality, interrelations and perceptions. Next festival will take place not only in Armenian capital but also in regions,” Aram Gharabekyan noted.
All participants, more than 200 people, will be awarded a prize – “Artist” bronze statue (author: Arman Davtyan).
Festival sponsors are US Embassy in Armenia, VivaCell-MTS Company, Converse Bank and Jinishyan foundation.