Երեւանի «Մոսկվա» կինոթատրոնի ամառային դահլիճում հուլիսի 30-ին կբացվի «Բաց երաժշտության փառատոն», որի ընթացքում մինչեւ սեպտեմբերի 21-ը կանցկացվի 23 համերգ:
«Իր ծավալով եւ բազմաժանրությամբ, «Բաց երաժշտության փառատոնը» կտարբերվի բոլոր նախորդ երաժշտական փառատոներից: Փառատոնի շրջանակներում 23 համերգ կանցկացվի համաշխարհային ճանաչում ունեցող երաժիշտների եւ օտարերկրյա նվագախմբրի մասնակցությամբ», – այսօր կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է փառատոնի նախաձեռնող, Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Արամ Ղարաբեկյանը :
Նրա խոսքերով, հրաշալի հնչողություն կլինի, քանի որ հատուկ «Մոսկվա» կինոթատրոնի ամառային դահլիճում համերգների անցկացման համար Հայաստան է բերվել գերմանական երաժշտական տեխնիկա: Փառատոնի շրջանակներում կհնչի տարբեր ժանրերի երաժշտություն` համաշխարհային ճանաչում ունեցող հայ եւ օտարերկրյա երաժիշտների կատարմամբ:
«Գալիք տարում «Բաց երաժշտության փառատոնը» կանցկացվի ոչ միայն մայրաքաղաքում, այլեւ Հայաստանի մարզերում», – նշել է Արամ Ղարաբեկյանը:
Փառատոնի բոլոր մասնակիցներին, որոնց թիվը գերազանցում է 200-ը, մրցանակ կհանձնվի` «Արտիստ» բրոնզե արձանիկը, որի հեղինակը դիզայներ Արման Դավթյանն է:
Փառատոնի հովանավորներ են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը, ՎիվիաՍելլ-ՄՏՍ ընկերությունը, Կոնվերս բանկն ու Ջինիշյան հիմնադրամը:

23 Июль 2009 - 19:43 AMT
В летнем зале ереванского кинотеатра “Москва” 30 июля откроется “Фестиваль открытой музыки”, которая до 21 сентября представит 23 концерта.
“По масштабам и многожанровости, “Фестиваль открытой музыки” будет отличаться от всех предыдущих музыкальных фестивалей. С участием всемирно известных музыкантов и иностранных оркестров в рамках фестиваля состоится 23 концерта”,- заявил на состоявшей сегодня пресс-конференции инициатор фестиваля, художественный руководитель Государственного камерного оркестра Армении Арам Карабекян.
По его словам, будет прекрасный звук, так как специально для концертов в Армению завезена немецкая звуковая техника именно для летнего зала кинотеатра “Москва”. В рамках фестиваля будет звучать музыка различных жанров в исполнении всемирно известных армянских и иностранных музыкантов.
“Фестиваль будет проведен в летнем открытом зале, где 800 мест и будет носить отпечаток открытого, свободного мышления, взаимоотношений, восприятия. В следующем году “Фестиваль открытой музыки” состоится не только в столице, но и в областях Армении”,- отметил Арам Карабекян.
Всем участникам фестиваля, число которых превышает 200, будет вручен приз – бронзовая статуэтка “Артист”, автором которой является дизайнер Арман Давтян (Нур).
Спонсорами фестиваля выступают посольство США в Армении, компания VivaCell-MTS, Конверс банк и фонд Джинишян.