ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով հայտնի բրիտանացի ռոք-երաշիժտները հայ ժողովրդին եւ Հայաստանի աջակցելու համար պարգեւատրվել են Պատվո շքանշանով:
20 տարի առաջ մեկնարկեց Rock Aid Armenia նախագիծը: Նախագծի կազմակերպիչն է Ջոն Դին: 1989թ. նա այցելեց Սպիտակ ու Գյումրի նկարահանումներ կատարելու նպատակով: Վերադառնալով Լոնդոն` Ջոն Դին որոշեց միավորել ռոք-աստղերին եւ հատուկ ձայնասկավառակ ձայնագիրել, որի ողջ հասույթը պետք է հատկացվեր աղետի գոտուն: Rock Aid Armenia նախագծի շրջանակներում բրիտանացի գերաստղերը ձայնագրեցին Deep Purple խմբի Smoke on the Water երգը, որին մասնակցեցին Quenn, Pink Floyd, The Who, Black Sabbath, Iron Maiden խմբերի երաժիշտները: Նրանք թողարկեցին Rock Aid Armenia ձայնասկավառակը, որի հասույթը հատկացվեց Սպիտակի երկրաշարժի հետեւանքների վերացմանը:
Ըստ «Մեդիամաքս» գործակալության տնօրեն Արա Թադեւոսյանի, 2009թ. փետրվարին նրա մոտ գաղափար առաջացավ` ռոքի աստղերին եւ նախագծի նախաձեռնողներին հայ ժողովրդի անունից շնորհակալություն հայտնելու եւ ՀՀ պետական պարգեւներ շնորհելու վերաբերյալ: «Այդ գաղափարը ներկայացվեց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանին եւ հավանություն ստացավ: Մենք կապ հաստատեցինք Ջոն Դիի հետ, եւ պարզվեց, որ իրենք եւս ծրագրեր ունեն Rock Aid Armenia-ի 20ա-մյակի կապակցությամբ: Մասնավորապես, նա մտադիր է կրկին վաճառքի հանել սկավառակը ինտերնետային ամենհայտնի օնլայն-խանութ iTunes-ում եւ ողջ հասույթը փոխանցել երկրաշարժի գոտում նախագծերի իրականացման համար»,-ասել է Արա Թադեւոսյանը:
Պատվո շքանշանին են արժանացել Rock Aid Armenia նախագծի կազմակերպիչ, ավստրալական բարեգործական Do Something կազմակերպության ղեկավար Ջոն Դին, Deep Purple խմբի ղեկավար Իէն Գիլանը, Black Sabbath խմբի կիթառահար Էնթոնի Ֆրանկ Այոմին, Queen խմբի անդամ Բրայան Մեյը, Pink Floyd խմբի կիթառահար Դեւիդ Գիլմորը, Asia մբի հիմնադիր անդամ Ջեֆրի Դաունսը:

Указом президента Армении Сержа Саргсяна всемирно известные британские рок-музыканты награждены Орденом Почета за содействие армянскому народу и Армении.
20 лет назад стартовал проект Rock Aid Armenia. Организатором этого проекта является Джон Ди. В 1989 году он посетил Спитак и Гюмри для проведения съемок. Вернувшись в Лондон, Джон Ди решил объединить рок-звезд и записать специальный диск, общий сбор которого должен был быть передан зоне бедствия. В рамках проекта Rock Aid Armenia британские рок-звезды записали песню Smoke on the Water группы Deep Purple, в которой принимали участие музыканты групп Quenn, Pink Floyd, The Who, Black Sabbath, Iron Maiden и другие. Они выпустили диск Rock Aid Armenia, средства от продажи которого были направлены в Армению для ликвидаций последствий Спитакского землетрясения.
По словам директора информационного агентства Mediamax Ара Тадевосяня, в феврале 2009 года у него появилась идея поблагодарить рок-музыкантов и организаторов этого проекта за их поддержку Армении и вручить им государственные награды. “Эта идея была представлена заместителю руководителя аппарата президента Армении Вигену Саркисяну и получила одобрение. Мы связались с Джоном Ди, и оказалось, что у него также есть планы относительно 20-летия проекта Rock Aid Armenia. В частности, он намерен снова выпустить на продажу диск в онлайн-магазине iTunes и передать весь сбор продажи для реализации программ в зоне бедствия”,- сообщил Ара Тадевосян.
Ордена Почета удостоились организатор проекта Rock Aid Armenia, руководитель австралийской благотворительной организации Do Something Джон Ди, вокалист группы Deep Purple Иэн Гиллан, гитарист группы Black Sabbath Энтони Фрэнк Айомми, гитарист группы Queen Брайан Мэй, гитарист группы Pink Floyd Дэвид Гилмор, основоположник и участник группы Asia Джефри Даунс.