Ռեժիսոր Հովհաննես Գալստյանը սկսել է աշխատել նոր «65» ֆիլմի վրա: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հաղորդել է ինքը ռեժիսորը եւ ընդգծել է, որ ֆիլմի կարեւորությունն վաղուց արդեն թելադրված է ժամանակի պահանջով:
Նոր ֆիլմը պատմում է անցյալ դարի 60-ականներին Հայկ.ԽՍՀ-ում հայ ժողովրդի ազգային ինքնագիտակցության վերածննդի մասին:
«1960-ականներին Հայաստանում ազգային հողի վրա տեղի ունեցավ ոչ միայն մշակութային վերածնունդ, այլ հայտնվեց նաեւ նոր այլընտրանքային քաղաքական միավոր: Իմ ֆիլմը պատմում է հենց նման այլընտրանքային քաղաքական միավորի ստեղծման մասին: Խորհրդային իշխանությունը այլընտրանք թույլ տվեց մշակույթի ոլորտում, սակայն քաղաքականության մեջ նման տարբերակներն ու նման գաղափարների կրողները պետք է ոչնչացվեին: Ահա թե ինչու «յոթի գործով» անցնող բոլոր մասնակիցները ենթարկվեցին ֆիզիկական ու բարոյական բռնության: Ֆիլմը դրա մասին է: Հասկանում եմ, որ կարող են տարաձայնություններ լինել, սակայն ֆիլմը պատմում է 60-ականների լուսավոր դարաշրջանի մասին»,-ասել է Գալստյանը:
Մամլո ասուլիսին ներկա էր նաեւ գրող Մերուժանը, որը «Յոթի գործով» կազմակերպիչներից մեկն է եւ «Հայ երիտասարդական միության» անդամ է, որը դատապարտվել է 5 տարվա ազատազրկման:
Ներկայումս աշխատքնը ֆիլմի վրա շարունակվում է եւ գտնվում է 60-ական թթ. իրադարձությունների ժամանակագրության վերականգնման փուլում :

Режиссер Оганес Галстян начал работу над созданием нового фильма “65”. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил сам режиссер и подчеркнул, что важность фильма давно уже продиктована временем.
Новый фильм рассказывает о возрождении национального самосознания, которое произошло в 60-е годы прошлого века в Армянской ССР.
“В 1960 годы в Армении на национальной почве произошло не только культурное возрождение, но и появилась новая альтернативная политическая единица. Мой фильм рассказывает именно о создании этой альтернативной политической единицы. Советская власть разрешила альтернативу в культуре, но в политике все варианты и носители подобных идей должны были быть уничтожены. Вот поэтому участники “Дело семи” подверглись и физическому, и моральному насилию. Фильм “65” именно об этом. Понимаю, могут быть разногласия на счет фильма, но фильм расскажет о светлой эпохе 60-ых”, -отметил Оганнес Галстян.
На пресс-конференции также присутствовал писатель Меружан, который является одним из организаторов “Дело семи” и членом совета “Армянского молодежного союза”, который был приговорен к 5 годам лишения свободы.
В настоящее время работа над фильмом продолжается, и находится в этапе восстановления хронологии событий 60 годов прошлого века с разных информационных средств. Съемки фильма “65” пройдут в Армении.