Մինչ օրս աշխարհի անգլալեզու բնակչությունը զուրկ էր աշխարհի ամենաայցելվող թանգարանի` Լուվրի ինտերնետ-կատալոգից օգտվելու հնարավորությունից: Այսօր ակտիվացվել է արտաքին օգտվողներին հասանելի ինտերնետ-կատալոգի անգլիական տարբերակը:
Ինչպես հաղորդում է The New York Times-ը, Atlas բազայի նոր տարբերակը ներառում է 22 հազար ցուցանմուշների նկարագրություններն ու պատկերները, այսինքն` մշտական ցուցադրության մոտ 80 տոկոսը: Լուվրի ինտերնետ-կատալոգը ներառում է 35 հազար թանգարանային ցուցանմուշներից 26 հազարը:
Նախագիծն իրականացվել է American Friends of the Louvre խմբի ջանքերով եւ արժեցել 380 հազար եվրո: ԱՄՆ բնակիչները, AFL վիճակագրության համաձայն, ցանկացած այլ երկրների քաղաքացիներից հաճախ են այցելում գլխավոր ֆրանսիական թանգարան: Ընդ որում, Լուվրը աշխարհի ամենաշատ այցելվող թանգարանն է. տարեկան այն այցելում են գեղեցիկի 8,5 միլիոն գնահատողներ:

До сегодняшнего дня англо-говорящее население мира было лишено возможности пользоваться интернет – каталогом самого посещаемого музея в мире – Лувра. Сегодня был задействован английский вариант интернет – каталога доступного внешним пользователям.
Как сообщает The New York Times, новая версия базы Atlas включит в себя описания и изображения 22 тысяч экспонатов, то есть примерно 80 процентов постоянной экспозиции. Интернет-каталог Лувра включает в себя 26 тысяч из 35 тысяч музейных экспонатов.
Проект осуществлен усилиями группы American Friends of the Louvre и стоил 380 тысяч евро. Жители США, судя по статистике AFL, чаще граждан любых других стран посещают главный французский музей. При этом Лувр является самым посещаемым музеем в мире: в год через него проходят 8,5 миллиона любителей прекрасного.