Հոկտեմբերի 14-15-ին Իսրայելի Աշդոդ քաղաքում Super-Jazz փառատոնի շրջանակներում տասնայկ համերգներ տեղի կունենան: Փառատոնի գլխավոր ղեկավարը Լեոնիդ Պտաշկան է:
Պտաշկան բացահայտում է իր ստեղծագործական գաղտնիքը` փառատոնի ծրագրի ոչ մի համերգ չի կրկնվի: Փառատոնը կբացվի գալա-համերգով, Գեորգի Գարանյանի, Բեեր-Շեւի սիմֆոնետտայի ու Լեոնիդ Պտաշկայի մասնակցությամբ:
Փառատոնին կմասնակցեն հայտնի սաքսոֆոնահար Բեննի Գոլսոնը, հայտնի շեփորահար Ջոեյ Մորանը, վոկալիստ Ջորջ Վ.Ջոնսոն-կրտսերը:
Ընդամենը փառատոնին կմասնակցեն երաժիշտներ 16 երկրներից: Ճանաչված աստղերն ու նոր ճանաչում գտնող կատարողները, ավանդույթների հետեւորդներն ու փորձարարները կնվիրեն հանդիսատեսին հիասքանչ երաժշտություն իմպրովիզացիոն ջազից մինչեւ դասական, հաղորդում է Zman.com-ը:

3 Август 2009 - 13:55 AMT
14 и 15 октября в Ашдоде (Израиль) пройдут десятки концертов возрожденного международного Джазового фестиваля Super-Jazz, художественный руководитель которого Леонид Пташка.
Пташка раскрывает творческую тайну: в программе фестиваля ни один концерт не повторится дважды. Фестиваль откроется гала-концертом с участием Георгия Гараняна, Беэр-Шевской симфониетты и Леонида Пташки.
В фестивале примут знаменитый саксофонист Бенни Голсон – прославленный композитор, исполнитель, именитый трубач Джоэй Моран – один из самых ярких и динамичных трубачей современной джазовой сцены, лидер Harlem Blues & Jazz Band; вокалист Джордж В. Джонсон-младший.
Всего на фестивале ожидаются музыканты из 16 стран – полный список участников все еще не оглашен. Признанные корифеи и восходящие звезды джаза, последователи традиций и экспериментаторы, играющие новый джаз на фестивале «Джаз в Ашдоде» подарят публике великолепную музыку во всех ее проявлениях от импровизационного джаза до классического, от свинга до фьюжна, сообщает Zman.com.