«Միսս յոթ մայրցամաք-2009» մրցույթի նման գեղեցկության մրցույթները փառք են բերել այն երկրներին, որտեղ անց են կացվել, եւ ես կցանկանայի, որ Հայաստանը եւս այդ երկրների թվում հայտնվեր»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է մրցույթի հիմնադիր ու նախագահ Աշոտ Խաչատրյանը: Ըստ նրա, այս մրցույթի անցկացումը Հայաստանում ոչ թե բիզնես է, այլ Հայաստանի հնարավորությունները աշխարհին ցույց տալու միջոց: «Ժամանակի հետ մեր կազմակերպած մրցույթները կգերազանցեն իրենց մակարդակով ու որակով «Միսս աշխարհ» մրցույթը,-ասել է «Միսս յոթ մայրցամաք-2009» մրցույթի պրոդյուսեր Արթուր Ազարյանը:
Ազարյանը նշել է նաեւ, որ «Միսս յոթ մայրցամաք-2009» մրցույթը խթան է Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման համար, քանի որ մրցույթին մասնակցել ցանկացողների քանակը գնալով ավելանում է եւ դրան համապատասխան աճում է հետաքրքրությունը երկրի հանդեպ: Նա հավելել է, որ մրցույթի մասնակիցները ծանոթացան Հայաստանի տեսարժան վայրերին: «Բոլորին այնքան էր դուր եկել Երեւանը, որ նրանք չէին ուզում մեկնել»,-ասել է Ազարյանը:
Հուլիսի 29-ին Հայաստանում առաջին անգամ անցավ «Միսս յոթ մայրցամաք-2009» մրցույթը, որի կազմակերպիչն էր «Miss եւ Mister» բարեգործական հիմնադրամը:
Մրցույթին մասնակցեցին Հայաստանի, ՌԴ-ի, Վրաստանի, Չերնոգորիայի, Էստոնիայի, Նիգերիայի, Լատվիայի, Սլովենիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Լիտվայի, Սլովակիայի, Մոլդովայի, Բրազիլիայի, Բելառուսի, Ուկրաինայի ներկայացուցիչները:

“Конкурсы красоты подобные конкурсу «Мисс Семь континентов-2009» приносили славу тем странам, где проводились, и я хотел, чтобы Армения тоже оказалась в числе этих стран”, – заявил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net основатель и президент конкурса “Мисс Семь континентов-2009” Ашот Хачатрян. По его словам, проведение данного конкурса в Армении – не бизнес, а желание показать миру, что и Армения располагает возможностью организации подобного мероприятия. “Со временем организованные нами конкурсы превзойдут по своему качеству и уровню и «Мисс Мира», – сказал главный продюсер конкурса «Мисс Семь континентов-2009» Артур Азарян.
Азарян также отметил, что конкурс красоты «Мисс Семь континентов-2009» является толчком для развития туризма в Армении, поскольку желающих участвовать в конкурсе день за днем становится все больше и тем самым возрастает интерес к стране. При этом он добавил, что участницы конкурса ознакомились и с достопримечательностями Армении. “Всем настолько понравилось в Ереване, что они не хотели уезжать”, – сказал Артур Азарян.
29 июля в Армении впервые прошел конкурс красоты “Мисс Семь континентов-2009”, организованный благотворительным фондом «Miss и Mister».
В конкурсе приняли участие представительницы Армении, России, Грузии, Черногории, Эстонии, Нигерии, Латвии, Словении, Великобритании, Литвы, Словакии, Молдовы, Бразилии, Белоруссии, Украины.