«Միսս յոթ մայրցամաք-2009» մրցույթի նման գեղեցկության մրցույթները փառք են բերել այն երկրներին, որտեղ անց են կացվել, եւ ես կցանկանայի, որ Հայաստանը եւս այդ երկրների թվում հայտնվեր»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է մրցույթի հիմնադիր ու նախագահ Աշոտ Խաչատրյանը: Ըստ նրա, այս մրցույթի անցկացումը Հայաստանում ոչ թե բիզնես է, այլ Հայաստանի հնարավորությունները աշխարհին ցույց տալու միջոց: «Ժամանակի հետ մեր կազմակերպած մրցույթները կգերազանցեն իրենց մակարդակով ու որակով «Միսս աշխարհ» մրցույթը,-ասել է «Միսս յոթ մայրցամաք-2009» մրցույթի պրոդյուսեր Արթուր Ազարյանը:
Ազարյանը նշել է նաեւ, որ «Միսս յոթ մայրցամաք-2009» մրցույթը խթան է Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման համար, քանի որ մրցույթին մասնակցել ցանկացողների քանակը գնալով ավելանում է եւ դրան համապատասխան աճում է հետաքրքրությունը երկրի հանդեպ: Նա հավելել է, որ մրցույթի մասնակիցները ծանոթացան Հայաստանի տեսարժան վայրերին: «Բոլորին այնքան էր դուր եկել Երեւանը, որ նրանք չէին ուզում մեկնել»,-ասել է Ազարյանը:
Հուլիսի 29-ին Հայաստանում առաջին անգամ անցավ «Միսս յոթ մայրցամաք-2009» մրցույթը, որի կազմակերպիչն էր «Miss եւ Mister» բարեգործական հիմնադրամը:
Մրցույթին մասնակցեցին Հայաստանի, ՌԴ-ի, Վրաստանի, Չերնոգորիայի, Էստոնիայի, Նիգերիայի, Լատվիայի, Սլովենիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Լիտվայի, Սլովակիայի, Մոլդովայի, Բրազիլիայի, Բելառուսի, Ուկրաինայի ներկայացուցիչները:

“Beauty contests like Miss seven continents-2009 brought glory to countries, organizing them. I want Armenia be among those countries,” Ashot Khachatryan, Founder and President of Miss Seven Continents 2009 told in an interview with a PanARMENIAN.Net reporter.
“Over time competitions we organize will surpass in quality and level Miss World ,” Arthur Azaryan, the chief producer of the Miss seven continents-2009 competition said.
Miss Seven Continents 2009 contest is an impetus to develop tourism in Armenia, since the number of people wishing to take part increases and the interest towards the country grows.
On July 29, the first beauty contest “Miss Seven continents-2009” was organized by a charitable “Miss and Mister” foundation in Armenia.
The competition was attended by representatives of Armenia, Russia, Georgia, Montenegro, Slovenia, Nigeria, Latvia, Slovenia, Great Britain, Lithuania, Slovakia, Moldova, Brazil, Belarus and Ukraine.