Սպենդիարյանի անվան օպերայի եւ բալետի ազգային թատրոնի տնօրենի եւ ՀՀ մշակույթի նախարարության հրավերով Երեւանում է գտնվում աշխարհահռչակ օպերային երգչուհի Ելենա Օբրազցովան: Ինչպես հայտնի է դարձել Pan.ARMENIAN.Net-ին, իր առաջին երեկոն Հայաստանի մայրաքաղաքում օպերային երգչուհին անց է կացրել Լեւոն Մալխասյանի ջազ-ակումբում: Օգոստոսի 5 առավոտյան տեղի կունենա մամլո ասուլիս, որի ժամանակ Օբրազցովան կպատմի իր ծրագրերի մասին:
Ելենա Օբրազցովան (մեցո-սոպրանո) ծնվել է 1939թ. հուլիսի 7-ին: ԽՍՀՄ ժողովրդական դերասանուհի է (1976), ՌԴ Լենինյան ու պետական մրցանակների դափնեկիր, Սոցիալիստական աշխատանքի հերոս: 2007 թվականի հունիսից մինչեւ 2008 թվականի հոկտեմբերը զբաղեցնում էր Միխայլովսկի օպերային թատրոնի (Սանքտ Պետերբուրգի նախկին Մուսորգսկու անվան օպերային թատրոն) գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնը:

Renowned opera singer Elena Obraztsova is currently in Yerevan on invitation of director of the National Theater of Opera and Ballet.
Obraztsova spent her first evening in the Armenian capital in Levon Malkhasyan’s jazz club. On August 5 morning she will give a press conference to tell about her plans for future.
Elena Obraztsova, born in Leningrad, now St Petersburg, on July 7, 1939 is a Russian mezzo-soprano.
In June 2007 Obraztsova was appointed artistic director for opera at the Mikhaylovsky Theatre in St. Petersburg. She also trains young soloists in her own cultural center in St. Petersburg. Obraztsova still appears regularly on stage at the Mikhailovsky in the role of the Countess in Tchaikovsky’s Queen of Spades.
On July 7, 2009, Obraztsova’s 70th birthday was marked with a special program at the Mikhailovsky Theater that included ballet performances, opera arias, excerpts from films, and jazz and piano recitals.