Օգոստոսի 28-29-ին Կրասնոդարի մարզի Տուապսեի շրջանում կանցնի Սեւ ծովի ափամերձ շրջանների հայերի մշակույթի ավանդական փառատոնը, որն ամեն տարի կազմակերպում է շրջանային «Համշեն» հայկական մշակութալուսավորչական ընկերությունը: Ինչպես հաղորդում է ՌԴ հայերի «Երկրամաս» թերթի լրատվական կենտրոնը, այս տարի փառատոնը նվիրվում է «Համշեն» ընկերության 15-ամյակին եւ Տուապսեի շրջանի Գոյթղ ավանի 145-ամյակին: Այս առնչությամբ տոնական միջոցառումներ կանցնեն օգոստոսի 28-ին Տուապսեում եւ օգոստոսի 29-ին Գոյթղում:
Տոնակատարության շրջանակներում նախատեսվում է հայկական ազգագրական համույթների, առանձի կատարողների ու այլ ստեղծագործական կոլեկտիվների ելույթներ: Ավանդաբար տոնակատարության ժամանակ կներկայացվի ավնադական հայկական խոհանոցը, կիրառական արվեստի վարպետների աշխատանքների ցուցահանդեսը, ավնդական կենցաղի իրերի ցուցադրությունը:
Օգոստոսի 28-ին Տուապսեում, «Համշեն» հայկական մշակութալուսավորչական ընկերության ուժերով (նախագահ` Արտավազդ Թուլումջյան) կկազմակերպվի համշենահայության խնդիրներով զբաղվող մասնագետների ու հասարակական գործիչների կլոր սեղան:
Համշենահայերը կազմում են Կրասնոդարի մարզի, Կուբանի եւ Ադիգեի շրջանների հայ բնակչության մեծամասնությունը: Նրանք Արեւմտյան Հայաստանի Համշեն շրջանից են սերում, վերաբնակվելով Կուբանում 19-20դդ. Թուրքիայի գործած Հայոց ցեղասպանությունից հետո:Կուբանում, Ադիգեում եւ Աբխազիայում, ըստ փորձագետների, կոմպակտ բնակվում են շուրջ 250 հազար համշենահայեր, իսկ Թուրքիայի տարածքում ավանդական բնակության վայրի սահմաններում, տարբեր աղբյուրների համաձայն, իսլամացված համշենահայերի թիվը հասնում է 700 000-1,5 կամ 2 միլիոնի:

5 Август 2009 - 14:00 AMT
28-29 августа в Туапсинском районе Краснодарского края пройдет традиционный праздник-фестиваль армянской культуры причерноморских армян, ежегодно организуемый районным Армянским культурно-просветительным обществом «Амшен». Как сообщает информационный центр газеты армян России «Еркрамас», в этом году фестиваль приурочен к 15-летию общества и 145-летию поселка Гойтх Туапсинского района. В связи с этим праздничные мероприятия пройдут 28 августа в городе Туапсе и 29 августа в Гойтхе.
В рамках празднования предполагается выступление армянских фольклорных ансамблей, отдельных исполнителей и других творческих коллективов. Традиционно на празднике будет представлена армянская национальная кухня, выставка работ мастеров прикладного художественного творчества, экспозиция утвари и традиционных предметов обихода причерноморских армян.
Также, 28 августа в Туапсе, силами Армянского научного информационно-культурного Центра «Амшен» (председатель – Ардаваст Тулумджян) будет организован круглый стол специалистов и общественных деятелей, занимающихся тематикой амшенских (причерноморских) армян.
Амшенские армяне составляют большинство армянского населения на побережье Краснодарского края и в ряде районов Кубани и Адыгеи. Они являются выходцами из района Амшен в Западной Армении (ныне на территории Турции), переселившимися на Кубань в середине XIX века и в начале XX века после Геноцида армян в Турции. На Кубани, в Адыгее и Абхазии компактно проживают по данным экспертов более 250 тысяч амшенских армян, а на территории Турции в пределах традиционного проживания, по данным различных источников, от 700 тысяч до полутора-двух миллионов исламизированных амшенских армян.