Open cinema Կարճամետրաժ կինոյի եւ անիմացիայի միջազգային հինգերորդ հոբելյանական փառատոնը, որն անցնում է հայտնի ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի ծննդյան 85-ամյակի դրոշի ներքո, սկսվում է օգոստոսի 7-ին Սանկտ-Պետերբուրգում: «Հանդիսատեսներին սպասում է հանդիպում առավել նկատելի աշխատանքների հետ, որոնք ստեղծվել են կարճամետրաժ կինոյի աշխարհում վերջին երկու տարիների ընթացքում` խաղարկային եւ փաստագրական կինոյից մինչեւ անիմացիա եւ փորձագիտական տեսագրություն»,- նշում են կազմակերպիչները:
Մրցույթին մասնակցելու հայտ են ներկայացնել ավելի քան 500 հավակնորդներ աշխարհի 23 երկրներից: Ոչ մրցութային մասում ներկայացված է միջազգային փառատոների, ռուսական կինոդպրոցների եւ կինոստուդիաների 16 ծրագիր, ինչպես նաեւ եվրոպական կինոարտադրողների լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմերի եւ ժողովածուների հետահայաց ցուցադրությունը:
Փառատոնի բացմանը նախորդել է «Սերգեյ Փարաջանովի աշխարհը` արվեստ առանց սահմանների» ցուցահանդեսը, որը հինգշաբթի օրը սկսել է իր աշխատանքը Պետրոպավլովյան ամրոցի Ինժեներության տանը: Մի քանի օրվա ընթացքում հանդիսատեսին հնարավորություն է ընձեռված տեսնելու Երեւանում Փարաջանովի թանգարանի ցուցադրության 50 լուսանկարչական աշխատանք:
Open cinema ծրագրի պաշտոնական մեկնարկը կտա Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը» ֆիլմի հեղինակային տարբերակի ցուցադրությունը, որն օգոստոսի 7-ին կներկայացվի քաղաքի գլխավոր արտ-հաուսային կինոհրապարակում` «Դոմ կինո» կինոկենտրոնում: Այնուհետեւ աստեղ մեկ շաբաթվա ընթացքում կանցնեն մրցութային եւ փառատոնային ցուցադրություններ, ամբողջ աշխարհի միջազգային փառատոների հետահայաց ցուցադրություններ:
Փառատոնի ծրագրի մեջ կմտնեն Անտոն Ադասինսկու վարպետության դասերը եւ «Սերգեյ Փարաջանովի ֆորմոպլաստիկան. pro et pro» համաժողովը, որի ժամանակ առաջատար կինեմատոգրաֆիստները, արվեստաբանները ռեժիսորի ստեղծագործությանը նվիրված քննարկում կծավալեն: Եզրափակիչ ակկորդը կդառնան Open cinema-ի փակման երկու օրերը Պետրոպավլովյան ամրոցի լողափում:
Ուրբաթ օրը` օգոստոսի 14-ին, լողափին տեղադրված հատուկ մեծ էկրանի վրա բազմաքանակ հանրության առաջ կցուցադրվեն ոչ մրցութային պանորամայի լավագույն կինոժապավենները: Ավարտական շաբաթ երեկոյան առաջին անգամ փառատոնի հնգամյա պատմության ընթացքում հաղթողների պարգեւատրման հանդիսավոր արարողությունը կանցնի բաց երկնքի տակ, հաղորդում է NEWSru.ua-ը:

6 Август 2009 - 16:30 AMT
Юбилейный, пятый Международный фестиваль короткометражного кино и анимации Open cinema, проходящий под знаком 85-летия со дня рождения знаменитого режиссера Сергея Параджанова, начинается 7 августа в Санкт-Петербурге. “Зрителей ожидает встреча с наиболее заметными работами, созданными за последние два года в мире короткометражного кино – от игрового и документального кино до анимации и экспериментального видео”, – отмечают организаторы.
На участие в конкурсе подали заявки более 500 претендентов из 23 стран мира. Во внеконкурсной части будет представлено 16 программ международных фестивалей, русских киношкол и киностудий, а также ретроспективы и сборники лучших короткометражек, представленные европейскими кинодистрибьюторами.
Предварила открытие фестиваля выставка “Мир Сергея Параджанова – искусство без границ”, которая в четверг начала свою работу в Инженерном доме Петропавловской крепости. В течение нескольких дней зрителям предоставлена возможность увидеть 50 фоторабот из коллекции музея Параджанова в Ереване.
Официальный старт программе Open cinema даст показ авторской версии фильма Сергея Параджанова “Цвет граната”, который будет представлен 7 августа на главной арт-хаусной киноплощадке города – в киноцентре “Дом кино”. Затем здесь в течение недели пройдут конкурсные и фестивальные показы, ретроспективы от международных фестивалей со всего мира.
Войдут в программу фестиваля мастер-класс Антона Адасинского и конференция “Формопластика Сергея Параджанова: pro et pro”, на которой ведущие кинематографисты, искусствоведы развернут дискуссию, посвященную творчеству режиссера. Финальным аккордом станут два дня закрытия Open cinema на пляже Петропавловской крепости.
В пятницу 14 августа на специально установленном на пляже большом экране перед многочисленной публикой вспыхнут самые лучшие картины внеконкурсной панорамы. В завершающий, субботний вечер впервые за пятилетнюю историю фестиваля торжественная церемония награждения победителей пройдет под открытым небом, передает NEWSru.ua.