Open cinema Կարճամետրաժ կինոյի եւ անիմացիայի միջազգային հինգերորդ հոբելյանական փառատոնը, որն անցնում է հայտնի ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի ծննդյան 85-ամյակի դրոշի ներքո, սկսվում է օգոստոսի 7-ին Սանկտ-Պետերբուրգում: «Հանդիսատեսներին սպասում է հանդիպում առավել նկատելի աշխատանքների հետ, որոնք ստեղծվել են կարճամետրաժ կինոյի աշխարհում վերջին երկու տարիների ընթացքում` խաղարկային եւ փաստագրական կինոյից մինչեւ անիմացիա եւ փորձագիտական տեսագրություն»,- նշում են կազմակերպիչները:
Մրցույթին մասնակցելու հայտ են ներկայացնել ավելի քան 500 հավակնորդներ աշխարհի 23 երկրներից: Ոչ մրցութային մասում ներկայացված է միջազգային փառատոների, ռուսական կինոդպրոցների եւ կինոստուդիաների 16 ծրագիր, ինչպես նաեւ եվրոպական կինոարտադրողների լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմերի եւ ժողովածուների հետահայաց ցուցադրությունը:
Փառատոնի բացմանը նախորդել է «Սերգեյ Փարաջանովի աշխարհը` արվեստ առանց սահմանների» ցուցահանդեսը, որը հինգշաբթի օրը սկսել է իր աշխատանքը Պետրոպավլովյան ամրոցի Ինժեներության տանը: Մի քանի օրվա ընթացքում հանդիսատեսին հնարավորություն է ընձեռված տեսնելու Երեւանում Փարաջանովի թանգարանի ցուցադրության 50 լուսանկարչական աշխատանք:
Open cinema ծրագրի պաշտոնական մեկնարկը կտա Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը» ֆիլմի հեղինակային տարբերակի ցուցադրությունը, որն օգոստոսի 7-ին կներկայացվի քաղաքի գլխավոր արտ-հաուսային կինոհրապարակում` «Դոմ կինո» կինոկենտրոնում: Այնուհետեւ աստեղ մեկ շաբաթվա ընթացքում կանցնեն մրցութային եւ փառատոնային ցուցադրություններ, ամբողջ աշխարհի միջազգային փառատոների հետահայաց ցուցադրություններ:
Փառատոնի ծրագրի մեջ կմտնեն Անտոն Ադասինսկու վարպետության դասերը եւ «Սերգեյ Փարաջանովի ֆորմոպլաստիկան. pro et pro» համաժողովը, որի ժամանակ առաջատար կինեմատոգրաֆիստները, արվեստաբանները ռեժիսորի ստեղծագործությանը նվիրված քննարկում կծավալեն: Եզրափակիչ ակկորդը կդառնան Open cinema-ի փակման երկու օրերը Պետրոպավլովյան ամրոցի լողափում:
Ուրբաթ օրը` օգոստոսի 14-ին, լողափին տեղադրված հատուկ մեծ էկրանի վրա բազմաքանակ հանրության առաջ կցուցադրվեն ոչ մրցութային պանորամայի լավագույն կինոժապավենները: Ավարտական շաբաթ երեկոյան առաջին անգամ փառատոնի հնգամյա պատմության ընթացքում հաղթողների պարգեւատրման հանդիսավոր արարողությունը կանցնի բաց երկնքի տակ, հաղորդում է NEWSru.ua-ը:

The fifth international Open Cinema Festival of short films and animations dedicated to renowned director Sergey Parajanov’s 85th birth anniversary is due in St. Petersburg on August 7. “Visitors will be introduced to the most significant short films created over the past 2 years. The style of motion pictures will vary from live action films to animations and experimental videos,” organizers note.
More than 500 candidates from 23 countries have submitted applications for participation. The non-competition part will introduce participants to 16 international festival programs, as well as Russian cinema schools and cinema film studios. European film distributors’ retrospective shows and best short film collections will be screened as well.
Festival opening was preceded by the exhibition titled “Sergey Parajanov’s World – Art without Frontiers”. It opened Thursday in the Engineers’ House of Petropavlovsk Castle. The exhibition which lasted several days introduced visitors to 50 photos from the collection of Parajanov Museum in Yerevan.
The original version of Parajanov’s “Color of Pomegranate” will be screened on August 7 in the town’s Cinema House, marking the official start of the festival program. Film presentation will be followed by contest and festival shows, as well as retrospective shows featuring international festivals organized worldwide.
Festival program includes Anton Adasinsky’s master-class and the conference on “Sergei Parajanov’s Form Plastics: Pro et Pro”. Attended by leading cinematographers and art critics, the conference will focus on the great director’s creative art. Festival closing will take place on the beach near Petropavlovsk Castle.
On Friday, August 14, the best motion pictures included in the non-competition part of festival program will be screened. Winner award ceremony, the first over the entire course of the festival’s history, will be organized in the open air, NEWSru.ua. reports.