Պետերբուրգյան կարճ մետրաժի բացօթյա Open Cinema կինոփառատոնն այս տարի նվիրված է Սերգեյ Փարաջանովին: Կինոֆորումին հատկացվել է միանգամից երկու հրապարակ` Կինոյի տունը եւ Պետրոպավլովյան ամրոցը: Վերջինում տեղադրվել է երեւանից բերված ունիկալ ցուցահանդեսը:
Պետրոպավլովյան ամրոցի Ինժեներային տան դահլիճները դժվարությամբ տեղավորեցին «Սերգեյ Փարաջանովի աշխարհը» ցուցահանդեսի բացմանը ժամանած բոլոր հյուրերին: Միջոցառմանը ներկա էին արվեստի գործիչներ, նորաձեւ վերնիսաժների այցելուներ, Պետերբուրգի հայկական համայնքը:
Փարաջանովի կոլլաժները հաճախ մեծ նկարիչների կտավների վերատպությունն են` զարդարված փետուրներով, խեցիներով, անգամ ժամացույցի մեխանիզմներով:
Ցավոք, կոլլաժների օրիգինալները չհաջողվեց բերել Հայաստանից: Թանգարանի տնօրեն Զավեն Սարգսյանն ասում է, որ ստիպված եղան սահմանափակվել կոլլաժների լուսանկարներով եւ ինքնին ռեժիսորի դիմանկարներով, գրում է vesti.ru-ն:

Open Cinema short film festival organized in St. Petersburg is this year dedicated to Sergey Parajanov. Film forum will be held in the House of Cinema and Petropavlovsk Castle. The latter hosted a unique exhibition, displaying items brought from Yerevan museum.
The halls of Engineers’ House of Petropavlovsk Castle were overcrowded with visitors participating in the opening of the exhibition titled “Sergey Parajanpv’s World”. The event was attended by art critics, visitors of modern vernisages and Armenian Diaspora representatives from St. Petersburg.
Parajanov’s collages are often reproductions of great painters’ works ornamented by feathers, shells and even watch mechanisms.
Unfortunately, the original copies of collages were not brought to Yerevan. Exhibited items were restricted to their photos and great director’s portraits, vesti.ru reports.