Հրապարակվել է «ReAnimania» 1-ին Երեւանյան միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնի ծրագիրը: Մրցութային ծրագրում անիմացիոն ֆիլմերը կմրցեն հետեւյալ անվանակարգերում հաղթանակի համար. «Լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ», «Լավագույն լիամետրաժ ֆիլմ», «Լավագույն ավարտական ֆիլմ», «Լավագույն հեռուստատեսային սերիաներ», «Հանդիսատեսի մրցանակ», «ՀՀ Մշակույթի նախարարի մրցանակ», «Հատուկ մրցանակ երեխաների կողմից»:
Փառատոնի ընթացքում կիրականացվեն նաեւ հատուկ ծրագրեր` «Փառատոններ, կազմակերպություններ եւ դպրոցներ», «Հետահայաց ցուցադրություններ»:
«ReAnimania» 1-ին Երեւանյան միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնի շրջանակներում տեղի կունենա հետեւյալ աշխատանքների երեւանյան պրեմիերաները. իսրայելցի ռեժիսոր Արի Ֆոլմանի «Վալս Բաշիրի հետ» /WALTZ WITH BASHIR/, Նինա Փեյլիի (ԱՄՆ) «Սիտան բլյուզ է երգում» /SITA SINGS THE BLUES/, Բիլ Փլիմփթոնի (ԱՄՆ) «Հիմարներ եւ հրեշտակներ» /IDIOTS AND ANGELS/ , Մարժան Սատրապիի եւ Վինսենտ Պարոնուի (Ֆրանսիա) «Պերսեպոլիս» /PERSEPOLIS/:
Փառատոնի շրջանակներում Երեւանում կանցկացվեն սեմինարներ անիմացիայի բեմադրման թեմայով. ավանդական երկչափ (2D) անիմացիա, եռաչափ (3D) անիմացիա (ոչ համակարգչային), պատկերապատում, անիմացիոն կերպարի ձեւավորում: Փառատոնի ընթացքում կկազմակերվեն նաեւ «Անիմացիոն արվեստի նմուշներ», «Պատկերապատում» ցուցահանդեսներ:
«ReAnimania» 1-ին Երեւանյան միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնը տեղի կունենա Երեւանում հոկտեմբերի 3-6-ը: Կինոփառատոնին կմասնակցի 150 ֆիլմ աշխարհի 24 երկրից:

11 Август 2009 - 16:26 AMT
Опубликована программа первого Ереванского международного анимационного кинофестиваля «ReAnimania». В конкурсной программе анимационные ленты будут бороться за победу в следующих номинациях: “Лучший короткометражный фильм”, “Лучший полнометражный фильм”, “Лучшая дипломная работа”, “Лучший телевизионный сценарий”, “Приз зрительских симпатий”, “Приз Министерства культуры Армении”, “Специальный приз от детей”.
В свою очередь на фестивале пройдут специальные программы «Фестивали, Организации и школы» и “Ретроспективы мастеров анимации”.
В рамках первого Ереванского международного анимационного кинофестиваля «ReAnimania» состоятся ереванские премьеры следующих работ: «WALTZ WITH BASHIR»израильского аниматора Ари Фолмана, «SITA SINGS THE BLUES» Нины Фели (США), «IDIOTS AND ANGELS» Била Флимптона (США), «Персеполис» Маржана Сатрапии и Винсента Парону (Франция).
В рамках фестиваля в Ереване пройдут семинары на темы постановки анимации: традиционная анимация (2D), трехмерная (3D) анимация (не компьютерная), повествование в картинках и создание анимационного персонажа. Также во период проведения фестиваля в Ереване будут организованы выставки “Повествование в картинках” и “Экспонаты анимационного искусства”.
Первый Ереванский международный анимационный кинофестиваль «ReAnimania» пройдет в Ереване с 3 по 6 октября. Для участия в фестивале уже подали заявки 150 лент из 24 стран мира.