Հրապարակվել է «ReAnimania» 1-ին Երեւանյան միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնի ծրագիրը: Մրցութային ծրագրում անիմացիոն ֆիլմերը կմրցեն հետեւյալ անվանակարգերում հաղթանակի համար. «Լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ», «Լավագույն լիամետրաժ ֆիլմ», «Լավագույն ավարտական ֆիլմ», «Լավագույն հեռուստատեսային սերիաներ», «Հանդիսատեսի մրցանակ», «ՀՀ Մշակույթի նախարարի մրցանակ», «Հատուկ մրցանակ երեխաների կողմից»:
Փառատոնի ընթացքում կիրականացվեն նաեւ հատուկ ծրագրեր` «Փառատոններ, կազմակերպություններ եւ դպրոցներ», «Հետահայաց ցուցադրություններ»:
«ReAnimania» 1-ին Երեւանյան միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնի շրջանակներում տեղի կունենա հետեւյալ աշխատանքների երեւանյան պրեմիերաները. իսրայելցի ռեժիսոր Արի Ֆոլմանի «Վալս Բաշիրի հետ» /WALTZ WITH BASHIR/, Նինա Փեյլիի (ԱՄՆ) «Սիտան բլյուզ է երգում» /SITA SINGS THE BLUES/, Բիլ Փլիմփթոնի (ԱՄՆ) «Հիմարներ եւ հրեշտակներ» /IDIOTS AND ANGELS/ , Մարժան Սատրապիի եւ Վինսենտ Պարոնուի (Ֆրանսիա) «Պերսեպոլիս» /PERSEPOLIS/:
Փառատոնի շրջանակներում Երեւանում կանցկացվեն սեմինարներ անիմացիայի բեմադրման թեմայով. ավանդական երկչափ (2D) անիմացիա, եռաչափ (3D) անիմացիա (ոչ համակարգչային), պատկերապատում, անիմացիոն կերպարի ձեւավորում: Փառատոնի ընթացքում կկազմակերվեն նաեւ «Անիմացիոն արվեստի նմուշներ», «Պատկերապատում» ցուցահանդեսներ:
«ReAnimania» 1-ին Երեւանյան միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնը տեղի կունենա Երեւանում հոկտեմբերի 3-6-ը: Կինոփառատոնին կմասնակցի 150 ֆիլմ աշխարհի 24 երկրից:

The program of the first Yerevan-based ReAnimania international animation film festival has been publicized. Animation reels will fight for victory in the following categories: “Best Short Film,” “Best feature film,” Best Graduation Film”,” Best TV series”, “Audience Award”, ” RA ministry of culture Award”, “Children’s Special notice”.
Premiere of the following films will be held: “WALTZ WITH BASHIR” by Israeli director Ari Folman, “SITA SINGS THE BLUES” by the U.S. director Nina Paley , “IDIOTS AND ANGLES” by U.S. director Bill Plympton, “PERSEPOLIS” by French directors Marjane Satrapi and Vincent Paronnaud.
Various workshops will be organized at the festival: Workshops on directing animation, 2D traditional animation, 3D animation (not CGI), storyboarding, animation character design to be held at the festival.
The first Yerevan ReAnimania international animation film festival will take place from October 3 to 6. 150 reels from 24 countries have already applied to take part in ReAnimania.