Հայաստանի Գյումրի քաղաքում ծրագրվում է քանդակագործ եւ նկարիչ Էմիլ Գազազի տուն-թանգարան կառուցել: Այդ մասին հայտնի է դարձել օգոստոսի 13-ին Երեւանում նախատեսվող նկարչի ցուցահանդեսին նվիրված մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Էմիլ Գազազի տիկնոջ` Մանէ Այրյանի խոսքերով, որն ԱՄՆ-ից Հայաստան էր ժամանել նկարչի ցուցահանդեսի անցկացման նպատակով, վերջին անգամ Էմիլ Գազազն իր հայրենիքում` Գյումրիում եղել էր 1986 թվականին: Դրանից հետո, նրա խոսքերով, նկարիչը վախենում է այնտեղ վերադառնալ եւ տեսնել 1988 թվականի երկրաշարժից հետո փոխված հարազատ քաղաքը:
Էմիլ Գազազը (Մանվել Գազազյան) ծնվել է 1953 թվականին Գյումրիում, կոշկակարի ընտանիքում: Նկարչի կնոջ կարծիքով, արվեստի նկատմամբ սերն ապագա նկարչի մեջ դաստիարակել է մայրը, ով վաղ մանկությունից Մանվելին հաղորդակից էր դարձնում արվեստի աշխարհին:

As we knew today in a press conference devoted to sculptor and artist Emil Gazaz’s exhibition in Yerevan, the artist is going to have his home museum in Armenian town of Gyumri.
Emil Gazaz was last in his homeland in 1986 when he was visiting Gyumri, his spouse Mane Hayryan said. Ever since, he has not returned there, for fear of seeing the earthquake-damaged town.
Emil Gazaz (Manvel Gazazyan) was born in 1953 in Gyumri, in a family of a shoemaker. Love for art was brought up in future artist by his mother who introduced him to the world of art from early childhood.