Մոտ ժամանակներս լույս կտեսնի ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանի «Տոնը եւ տոնի մշակույթը Հայաստանում» գիրքը:
«Գրքում, որը պատրաստ էր դեռեւս երկու տարի առաջ, բայց որը լույս կտեսնի սույն թվականի աշնանը, մանրամասնորեն նկարագրված են Հայաստանում նշվող 5 գլխավոր տոների սցենարները: Գրքում տեղ են գտել նաեւ ցուցումներ այն մասին, թե ինչպես նշել այս կամ այն տոնը, բնականաբար, առանց ճնշում գործադրելու ազատ ստեղծագործության վրա»,- պատմել է Հրանուշ Խառատյանը:
Հրանուշ Խառատյանի «Տոնը եւ տոնի մշակույթը Հայաստանում» նոր գրքում նկարագրված են Հայաստանում պետական մակարդակով նշվող 5 գլխավոր տոների սցենարները, որոնց թվում` Անկախության օրը, ինչպես նաեւ Բարեկենդանի տոնման ավանդույթները Հայաստանի զանազան մարզերում, եւ նրա տարբերակները աշխարհի զանազան մշակույթներում:

“Holidays and Culture of Celebrations”, a book by Hranush Kharatyan, is going to be published this autumn.
“The book which was ready two years ago will be published this autumn. It provides a thorough description of 5 holidays celebrated in Armenia. The book also offers the reader various ways of celebrating holidays, without naturally limiting his creative abilities,” Kharatyan said.
In her new book entitled “Holidays and Culture of Celebrations”, the author describes 5 holidays celebrated in Armenia on state level. Among them are Independence Day and traditions of celebrating Barekendan (Shrovetide) in different regions of Armenia, as well as its variations in different cultures of world.