Նախորդ շաբաթ ադրբեջանական մամուլում տեղեկություն էր ստացվել այն մասին, որ Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարությունը հարցաքննության է կանչել Եվրատեսիլ 2009 երգի մրցույթում հայ երգչուհիներ Ինգա եւ Անուշ Արշակյանների օգտին քվեարկած 43 քաղաքացու: Այդ առնչությամբ, այդ դեպքերի սեփական հետաքննությանը ձեռնամուխ է եղել Եվրոպական հեռարձակման միությունը (ԵՀՄ);
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել է Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության գործադիր տնօրենի հատուկ նախագծերի գծով խորհրդական Դիանա Մնացականյանը, քվեարկողների համարներն իմանալու համար անհրաժեշտ է պաշտոնական փաստաթուղթ, որը տրվում է Եվրոպական հեռարձակման միության եւ ձայների հաշվառման համար պատասխանատու Digama ընկերության գիտությամբ: Քվեարկությանը մասնակցած քաղաքացիների հեռախոսահամարների գաղտազերծման թույլտվություն կարող է տրվել այդ քաղաքացիների նկատմամբ քրեական գործի հարուցման դեպքում:
«Ադրբեջանի կառավարության գործողությունները մեկնաբանելը ծիծաղելի է: Հայաստանում 1065 SMS ուղարկվել է ադրբեջանցի երգիչների կատարած երգի օգտին, եւ ոչ մեկի մտքով չի անցել դրանց ուղարկողներին կանչել պետանվտանգության ծառայություն», – նշել է Դիանա Մնացականյանը:
Նա նաեւ ավելացրել է, որ երեկ նամակ էր հղել Եվրոպական հեռարձակման միությունը` խնդրելով հաղորդել, արդյո՞ք ադրբեջանական կողմը որեւէ պաշտոնական փաստաթուղթ է ներկայացրել` Հայաստանի օգտին քվեարկած Ադրբեջանի քաղաքացիների հեռախոսահամարների գաղտնազերծման խնդրանքով:
Իր նամակում Դիանա Մնացականյանը նաեւ ԵՀՄ ներկայացուցիչներից տեղեկացել է, թե արդյո՞ք ստեղծված իրավիճակը չի նշանակում, որ Հայաստանը, երգի մրցույթին Ադրբեջանի պետական կառույցների միջամտության պատճառով, այլեւս երբեք ձայներ չի ստանա այդ երկրից, եւ արդյո՞ք քվեարկությունն այսուհետ անարդար չի լինի:
Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության գործադիր տնօրենի հատուկ նախագծերի գծով խորհրդականն իր նամակին պատասխան է ստացել, որ ներկայումս միջադեպի հետաքննությամբ զբաղվում է «Եվրատեսիլ» մրցույթի գործադիր ղեկավար Սվանտե Ստոկսելիուսը, որը մինչեւ հետաքննության ավարտը հրաժարվում է մեկնաբանել տեղի ունեցածը:

19 Август 2009 - 17:32 AMT
На прошлой неделе в азербайджанской прессе появилась информация о том, что Министерство национальной безопасности Азербайджана вызывало на допросы 43 граждан, проголосовавших на конкурсе песни Евровидение 2009 за армянских певиц Ингу и Ануш Аршакян. В связи с этим к собственному расследованию этих случаев приступил Европейский вещательный союз (ЕВС).
Как сообщила корреспонденту PanARMEINIAN.Net советник исполнительного директора Общественного телевидения Армении по спец проектам Диана Мнацаканян, для того чтобы узнать номера проголосовавших, необходим официальный документ, который выдается с ведома ЕВС и компании Digame, ответственной за подсчет голосов. Разрешение на рассекречивание номеров граждан, принявших участие в голосовании, может быть дано в случае возбуждения уголовного дела в отношении этих граждан.
«Действия азербайджанского правительства комментировать смешно. В Армении 1065 SMS было отправлено за песню, исполненную азербайджанскими певцами, и никому не пришло в голову вызывать их отправителей в службу госбезопасности», – отметила Диана Мнацаканян.
Она также добавила, что вчера направила письмо в Европейский вещательный союз с просьбой сообщить, предоставила ли азербайджанская сторона какой-либо официальный документ с просьбой о рассекречивании номеров телефонов граждан Азербайджана, проголосовавших за Армению.
В своем письме Диана Мнацаканян также поинтересовалась у представителей ЕВС, не означает ли возникшая ситуация то, что Армения из-за вмешательства государственных структур Азербайджана в песенный конкурс больше никогда не получит голоса из этой страны и не становится отныне голосование нечестным?
На свое письмо советник исполнительного директора Общественного телевидения Армении по спец проектам получила ответ, что в настоящее время расследованием инцидента занимается исполнительный руководитель конкурса «Евровидение» Сванте Стокселиус, который до окончания расследования отказывается комментировать произошедшее.