««Եվրատեսիլ» մրցույթի հետ կապված հարցի ուռճացմամբ չափազանց շահագրգռված են տարբեր շրջանակներ», – հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի միջազգային կապերի բաժնի վարիչ Նովրուզ Մամեդովը:
«Ես չգիտեմ, թե այդ հարցի քննությամբ ով է զբաղվում: Սակայն, սկզբունքորեն, ես նույնպես հետաքրքվեցի եւ տեսա, որ տվյալ հարցը, որոշակի իմաստով, ուռճացվում է ինչ-որ շահագրգռված կողմի ջանքերով: Ես կարծում եմ, որ Ադրբեջանի հետ կապված այլ հարցերի պես, տվյալ հարցում պարզապես ինչ-որ մեկի համար պայմաններ են ստեղծել ինչ-որ քարոզարշավ իրականացնելու համար: Անշուշտ նման հարցերին հարկ է շատ ուշադիր մոտեցում ցուցաբերել: Միեւնույն ժամանակ, Ադրբեջանում դա վերածվել է բիզնեսի, ընդդիմադիր մտածողությամբ որոշ ներկայացուցիչներ իրենց նպատակին հասնելու եւ որոշակի արեւմտյան շրջանակներին ինչ-որ կերպ գոհացնելու համար, չեն ամաչում ցանկացած եղանակով Ադրբեջանին նվաստացնելուց` զբաղվելով քաղաքական շահարկումներով: Ըստ երեւույթին, այդ գործընթացը կարող է լավ դիվիդենդ տալ, քանի որ նման դեպքերը վերջին ժամանակներս երբեմն-երբեմն դիտարկվում են», – ասել է Մամեդովը, հաղորդում է ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին նախկինում հաղորդել էր Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության գործադիր տնօրենի հատուկ նախագծերի գծով խորհրդական Դիանա Մնացականյանը, քվեարկողների համարներն իմանալու համար անհրաժեշտ է պաշտոնական փաստաթուղթ, որը տրվում է Եվրոպական հեռարձակման միության եւ ձայների հաշվառման համար պատասխանատու Digama ընկերության գիտությամբ: Քվեարկությանը մասնակցած քաղաքացիների հեռախոսահամարների գաղտազերծման թույլտվություն կարող է տրվել այդ քաղաքացիների նկատմամբ քրեական գործի հարուցման դեպքում:
«Ադրբեջանի կառավարության գործողությունները մեկնաբանելը ծիծաղելի է: Հայաստանում 1065 SMS ուղղարկվել է ադրբեջանցի երգիչների կատարած երգի օգտին, եւ ոչ մեկի մտքով չի անցել դրանց ուղարկողներին կանչել պետանվտանգության ծառայություն», – նշել է Դիանա Մնացականյանը:
Նախորդ շաբաթ Ադրբեջանական մամուլում տեղեկություն էր ստացվել այն մասին, որ Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարությունը հարցաքննության է կանչել Եվրատեսիլ 2009 երգի մրցույթում հայ երգչուհիներ Ինգա եւ Անուշ Արշակյանների օգտին քվեարկած 43 քաղաքացու:

“Certain circles are interested in blowing up the issue related to Eurovision contest,” Novruz Mammadov, head of the international relations department of Azerbaijan’s presidential administration.
“I do not know who conducts the proceedings. I made inquires and saw that this issue is exaggerated in some sense by some interested party.
I believe that, like in other issues, conditions are created fro somebody to carry out some campaign. Of course, in such matters must be approached very carefully. At the same time, in Azerbaijan it is turned into business, some opposition members seeking to achieve their goals and please certain Western circles, are not shy to humiliate Azerbaijan, doing a political speculation. Apparently, this process can give a good dividend, since such cases have recently observed from time to time “, Mammadov said, APA reports.
Last week in the Azeri press disseminated information that the Ministry of National Security of Azerbaijan interrogated 43 citizens voted in favor of the Armenian singers Inga and Anush Arshakyan at the Eurovision Song Contest 2009. In this regard, the European Broadcasting Union EBU started their own investigation.
As Diana Mnatsakanyan, adviser to Executive Director of Armenia’s Public TV told a PanARMEINIAN.Net reporter, in order to know phone number of the voters, there must be an official document issued with the permission of EMU and the Digame company, responsible for counting the votes. Permission to declassify the phone numbers may be given in case of criminal proceedings against these people.
“Action of the Azerbaijani Government are ridiculous. 27 people in Armenia voted for a song performed by Azeri singer and no one went as far as to call KGB,” Diana Mnatsakanyan said.