Օրերս Մոսկվայում բացվել է «Ազգային գենի տեստ: Ցիտատներ» միջազգային ցուցահանդեսը: Ինչպես PanARMENIAN.Netին հաղորդել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի` ՀՀՄՀ մամլո քարտուղար Ալեքսանդր Կալուգինը, այդ նախագիծը հաշվով արդեն երրորդն է «Մեկ վեցերորդ պլյուս» ծրագրի շրջանակներում, որը կազմակերպվում է Ռուսաստանի Նկարիչների ստեղծագործական միության կողմից` ԱՊՀ մասնակից պետությունների Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ:
Ցուցահանդեսին ներկայացված են Ադրբեջանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Թաջիկստանի, Ուզբեկստանի եւ Ուկրաինայի նկարիչների լուսանկարներն ու ֆիլմերը: Հայաստանի կողմից ցուցահանդեսին մասնակցում են լուսանկարիչ Արթուր Բարսեղյանն (Delusional Insanity) ու ռեժիսոր Մարիամ Օհանյանը:
Ցուցահանդեսի նպատակն է` փաստագրական կինոյում եւ հեղինակային լուսանկարում արձանագրված տարածա-ժամանակային կերպաների առանձին օրինակներով ճանաչել ազգային դպրոցների տարբերությունները կամ ձեւական առանձնահատկությունները:
«Հյուսիսում ծնված մարդը տաբերվելու է հարավի ծնունդից: Դեռ մանկուց նրանց աչքերը տարբեր բնություն են տեսնում, նրանց համար արեւը տարբեր կերպ է շողում, նրանք տարբեր լեզուների խոսք են լսում, անգամ արյան ջերմաստիճանը նույնը չէ: Այդ ամենը ձեւավորում է մի հայացք, որն այդ մարդու մեջ մնում է ամբողջ կյանքում, անկախ այն բանից, թե որտեղ է նա բնակվելու»,- պատմել է ցուցահանդեսի կազմակերպիչ Օլեգ Արնաուտովը:
Անխոս, մի կողմից ինչի մասին էլ որ «խոսի» հեղինակը, էությունը տեղավորվում է համամարդկային արժեքների շրջանակների մեջ եւ կարող է «ճանաչվել» որպես ամենքի ընդհանրությունը բոլորի հետ, մյուս կողմից բնույթը, «արյան ջերմաստիճանը», պատկանելությունը դպրոցին պետք է նկատվի հորինվածքի կառուցման, ռիթմի մեջ, որոշակի տեսողական լեզվին ձգտելու մեջ, անգամ, չնայած արձանագրված կերպարների ձեւական «օբյեկտիվությանը»:
Նախագիծը մեր երկրներում բնակվող մարդկանց ընկալման խնդրի նկարչական հետազոտություն է` կապված հետխորհրդային տարածքում գոյություն ունեցող պետությունների ինքնարտահայտման եւ ազգային հայտանիշով տարածքային բաժանման միտման հետ:

20 Август 2009 - 14:15 AMT
В Москве накануне открылась международная выставка “Тест на национальный ген. Цитаты”. Как сообщил PanARMENIAN.Net пресс-секретарь Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ – МФГС Александр Калугин, этот проект уже третий по счету в рамках программы “Одна шестая плюс”, организованной Творческим союзом художников России при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ.
На выставке представлены фотографии и фильмы художников из Азербайджана, Армении, Беларуси, Грузии, Молдовы, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана, Узбекистана и Украины. От Армении в выставке участвуют фотограф Артур Барсегян (Delusional Insanity) и режиссер Мариам Оганян.
Цель выставки – на отдельных примерах запечатленных пространственно-временных образов в документальном кино и авторской фотографии опознать различия или формальные особенности национальных школ.
“Человек, рожденный на севере, будет отличаться от уроженца юга. С детства их глаза наблюдают разную природу, солнце светит для них по-разному, слышат речь на разных языках, даже температура крови у них не одинаковая. Все это формирует тот взгляд, который остается у человека на всю жизнь вне зависимости от того, где он будет проживать”, – рассказал куратор выставки Олег Арнаутов.
Бесспорно, с одной стороны, о чем бы ни “говорил” автор – суть укладывается в рамки общечеловеческих ценностей и может быть “опознана” как общность всех со всеми, но с другой стороны – темперамент, “температура крови”, принадлежность к школе должна прослеживаться в построении композиции, в темпоритме, тяготении к определенному визуальному языку, даже, несмотря на формальную “объективность” запечатленных образов.
Проект является художественным кураторским исследованием проблемы восприятия людей, живущих в наших странах, в связи с процессами самоидентификации существующих государств на постсоветском пространстве и тенденции к территориальному делению по национальному признаку.