Պոլտավայի մարզի «Վանք» հասարակական կազմակերպության «Ուրարտու» համույթը հաջողությամբ ելույթ ունեցավ Սորոչինցիի տոնավաճառում, հաղորդում է Analitika.at.ua-ն: Այս տարի «Ուրարտու» համույթը ներկայացավ «Կինտո» պարով, որն արժանացավ հանդիսատեսի հիացմունքին ու բուռն ծափահարություններին:
Դուդուկը, զուռնան եւ հայկական ժողովրդական բանահյուսությունն ավելի ու ավելի շատ երկրպագուներ են գրավում: Հայ կատարողների հաջող ելույթն այսպիսի խոշոր միջոցառմանը նշանակալից փաստարկ է Ուկրաինական հայ համայնքի համար:
Սորոչինցիները տարին մեկ անգամ յոթ օր տեւող իրենց հռչակավոր տոնավաճառով բազմաթիվ մարդկանց են գրավում արդեն հանրապետության սահմաններից դուրս: Բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ եւ պարզապես հանգստանալ ցանկացող մարդիկ չեն կարող բաց թողնել այնպիսի հետաքրքիր միջոցառումը, ինչպիսին «Սորոչինցիի Տոնավաճառն» է, որը հազվագյուտ հնարավորություն է տալիս ճանաչել եւ հաճույք ստանալ տարբեր վարպետների արվեստի գործերի բազմազանությամբ: Տոնավաճառին ներկայացված են ոչ միայն սլավոնական էթնոսի , այլ նաեւ Ուկրաինայում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների ստեղծագործական տարբեր ծրագրերը:
Սորոչինցին Պոլտավայի մարզի փոքր գյուղ է, որի անունն անմահացրել է հայտնի Ուկրաինական բանաստեղծ` Նիկոլայ Գոգոլը:

Ансамбль “Урарту” Полтавской областной армянской общественной организации “Ванк” с успехом выступил на Сорочинской ярмарке, сообщает Analitika.at.ua. В этом году коллектив “Урарту” выступил с танцем “Кинто”, который вызвал восторг и бурные аплодисменты окружающей публики.
Зурна, дудук, армянский фольклор привлекают все больше поклонников. Успешное выступление армянского коллектива на таком крупном мероприятии является значимым аргументом в представлении армянской диаспоры Украины.
Семь дней в году Сорочинцы привлекают массу людей своей прославившейся ярмаркой уже далеко за пределами республики. Масса туристов и просто желающих отдохнуть людей не могут пропустить такое интересное мероприятие как “Сорочинская ярмарка”, которая предоставляет уникальную возможность увидеть и насладиться разнообразием искусств разных мастеров. На ярмарке представлены разные творческие программы не только представителей славянского этноса, но и многих проживающих в Украине национальных меньшинств.
Сорочинцы – это небольшое село, находящееся в Полтавской области, которое было увековечено известным поэтом Украины – Николаем Гоголем.