Երեւանում կայացավ ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ի աջակցությամբ կազմակերպված «Թանգարանային կառավարում» ամառային սեմինարի մասնակիցներին վկայագրեր հանձնելու արարողությունը: Սեմինարին մասնակցում էին մոտ 30 աշխատողներ Հայաստանի ու Արցախի թանգարաններից:
«Տեղի ունեցած սեմինարին մասնակցելու մասին վկայագիրը նշանակում է, որ այն ունեցողներն այժմ հնարավորություն ունեն տեղում անցկացնել ուսումնական սեմինարներ եւ իրենց գիտելիքները փոխանցել թանգարանային բաժնի գործընկերներին»,- վկայագրերի հանձնման արարողությանն ասել է «Էրեբունի» թանգարանի տնօրեն Աշոտ Փիլիպոսյանը:
Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, շնորհավորելով ամառային սեմինարի մասնակիցներին, իր ելույթում նշել է, որ Մշակույթի նախարարության համար շատ կարեւոր է Հայաստանում թանգարանային գործի զարգացմանն ուղղված բազմաթիվ միջոցառումների իրականացումը: Նա ընդգծել է պետական կառույցների եւ հասարակական կազմակերպությունների հետ մեկտեղ այդ ծրագրերին ակտիվ մասնակցելու կարեւորությունը:

В Ереване состоялась церемония вручения сертификатов участникам летнего семинара “Музейное управление”, организованного при содействии ЮНЕСКО, и в котором приняли участие около 30 работников музеев Армении и Арцаха.
«Сертификат об участии в прошедшем семинаре означает, что его обладатели имеют теперь возможность самостоятельно проводить учебные семинары у себя на местах и передавать свои знания коллегам по музейному делу», – сказал на церемонии вручения сертификатов директор музея “Эребуни” Ашот Пилипосян.
Министр культуры Армении Асмик Погосян, поздравляя участников летнего семинара, отметила в своем выступлении, что для министерства культуры очень важно осуществление многочисленных мероприятий, направленных на развитие в Армении музейного дела. Она подчеркнула важность активного участия в данных программах наряду с государственными структурами и общественных организаций.