Եվրոպական հեռարձակման միությունն Ադրբեջանից պատասխան է ստացել այն տեղեկատվության առիթով, որ Ադրբեջանի Ազգային անվտանգության նախարարությունը հարցաքննման է կանչել 43 քաղաքացիների, ովքեր Եվրատեսիլ 2009 մրցույթին քվեարկել են հայ երգչուհիներ Ինգա եւ Անուշ Արշակյանների օգտին: Մոսկվայում անցնող Եվրատեսիլ մրցույթի հեռարձակումն Ադրբեջանում ապահովող EBC – Ictimai-ի ադրբեջանական անդամը, հաստատելով իր հավատարմությունը արդար եւ ազատ քվեարկությանը, հայտնել է, որ Ադրբեջանի Ազգային անվտանգության նախարարությունը վստահեցրել է, որ հայկական երգի համար քվեարկած ոչ մի քաղաքացի չի հարցաքննվել:
ԵՀՄ գլխավոր տնօրեն Ժան Ռեւելյոնը հայտնել է, որ ինքը հաշցի է առել այդ հայտարարությունը: Նրա խոսքով, մրցույթի ցանկացած երգի օգտին, բացի սեփական երկրի երգից քվեարկելու ազատությունը մրցույթի անկյունաքարերից մեկն է: «Քվեարկության գաղտնիության ցանկացած խախտում կամ անձանց հարցաքննություն բացարձակ անընդունելի է»,- նկատել է ԵՀՄ գլխավոր տնօրենը:
ԵՀՄ կոմիտեն այդ հաչցը կքննարկի սեպտեմբերի 11-ին Օսլոյում կայանալիք խորհրդակցությանը:
Ավելի վաղ ադրբեջանական մամուլում տեղեկատվություն էր հայտվել այն մասին, որ Ադրբեջանի Ազգային անվտանգության նախարարությունը հարցաքննության է կանչել 43 քաղաքացիների, ովքեր 43 քաղաքացիների, ովքեր Եվրատեսիլ 2009 մրցույթին քվեարկել են հայ երգչուհիներ Ինգա եւ Անուշ Արշակյանների օգտին: Ադրբեջանի պաշտոնական անձինք այդ փաստը հերքում են:

29 Август 2009 - 07:54 AMT
Евровидение 2009: В Баку продолжают отрицать, что проголосовавшие за армянскую песню подверглись допросу
Европейский вещательный союз получил ответ от Азербайджана в связи с информацией о том, что Министерство национальной безопасности Азербайджана вызывало на допросы 43 граждан, проголосовавших на конкурсе Евровидение 2009 за армянских певиц Ингу и Ануш Аршакян. Азербайджанский член в ЕВС – Ictimai, обеспечивающий трансляцию в Азербайджане проходящего в Москве конкурса Евровидение, подтвердив приверженность справедливому и свободному голосованию, заявил, Министерство национальной безопасности Азербайджана заверило, что никто в связи с голосованием за армянскую песню допрошен не был.
Генеральный директор ЕВС Жан Ревельон заявил, что он принял к сведению это заявление. По его словам, свобода голосования за любую песню конкурса, кроме той страны, откуда голосуют, является одним из краеугольных камней конкурса. «Любое нарушение конфиденциальности голосования или допрос лиц является абсолютно неприемлемым”,- заметил генеральный директор ЕВС.
Комитет ЕВС обсудит этот вопрос на совещании в Осло 11 сентября.
Ранее в азербайджанской прессе появилась информация о том, что Министерство национальной безопасности Азербайджана вызывало на допросы 43 граждан, проголосовавших на конкурсе песни Евровидение 2009 за армянских певиц Ингу и Ануш Аршакян. Официальные лица Азербайджана этот факт отрицают.