Եվրոպական հեռարձակման միությունն Ադրբեջանից պատասխան է ստացել այն տեղեկատվության առիթով, որ Ադրբեջանի Ազգային անվտանգության նախարարությունը հարցաքննման է կանչել 43 քաղաքացիների, ովքեր Եվրատեսիլ 2009 մրցույթին քվեարկել են հայ երգչուհիներ Ինգա եւ Անուշ Արշակյանների օգտին: Մոսկվայում անցնող Եվրատեսիլ մրցույթի հեռարձակումն Ադրբեջանում ապահովող EBC – Ictimai-ի ադրբեջանական անդամը, հաստատելով իր հավատարմությունը արդար եւ ազատ քվեարկությանը, հայտնել է, որ Ադրբեջանի Ազգային անվտանգության նախարարությունը վստահեցրել է, որ հայկական երգի համար քվեարկած ոչ մի քաղաքացի չի հարցաքննվել:
ԵՀՄ գլխավոր տնօրեն Ժան Ռեւելյոնը հայտնել է, որ ինքը հաշցի է առել այդ հայտարարությունը: Նրա խոսքով, մրցույթի ցանկացած երգի օգտին, բացի սեփական երկրի երգից քվեարկելու ազատությունը մրցույթի անկյունաքարերից մեկն է: «Քվեարկության գաղտնիության ցանկացած խախտում կամ անձանց հարցաքննություն բացարձակ անընդունելի է»,- նկատել է ԵՀՄ գլխավոր տնօրենը:
ԵՀՄ կոմիտեն այդ հաչցը կքննարկի սեպտեմբերի 11-ին Օսլոյում կայանալիք խորհրդակցությանը:
Ավելի վաղ ադրբեջանական մամուլում տեղեկատվություն էր հայտվել այն մասին, որ Ադրբեջանի Ազգային անվտանգության նախարարությունը հարցաքննության է կանչել 43 քաղաքացիների, ովքեր 43 քաղաքացիների, ովքեր Եվրատեսիլ 2009 մրցույթին քվեարկել են հայ երգչուհիներ Ինգա եւ Անուշ Արշակյանների օգտին: Ադրբեջանի պաշտոնական անձինք այդ փաստը հերքում են:

The European Broadcasting Union (EBU) has received responses from Azerbaijan regarding allegations that telephone voters in Azerbaijan who voted for the Armenian song in this year’s Eurovision Song Contest were interrogated by security police.
Ictimai, the EBU’s Azeri Member which broadcast this year’s Song Contest from Moscow in May, has confirmed its commitment to free and fair voting. While two individuals had been invited to the Ministry of National Security, Ictimai said, the Ministry of National Security had given assurances that nobody had been questioned, either officially or unofficially, on voting in the competition itself.
The EBU’s Director General, Jean Réveillon, said he took note of the statements. However, he stressed that the freedom to vote for any song except the one of the country where you are watching is one of the cornerstones of the contest. “Any breach of privacy regarding voting, or interrogation of individuals, is totally unacceptable,” he added.
The EBU committee responsible for running the Song Contest will examine the matter at a meeting in Oslo on 11 September 2009.
Earlier in the Azeri press released information that the Ministry of National Security of Azerbaijan called for questioning 43 people who voted in the Eurovision Song Contest 2009 for the Armenian singers Inga and Anush Arshakyan. Azerbaijani officials have denied this fact.