Սեպտեմբերի 5-ին Հովհաննես Թումանյանի հարազատ գյուղում` Դսեղում, տեղի կունենա Թումանյանական հեքիաթների օր խորագրով չորրորդ միջազգային տիկնիկային փառատոնի բացումը: Փառատոնի կազմակերպան գաղափարը պատկանում է տիկնիկավարների միջազգային ընկերակցության Հայաստանյան կենտրոնին: Փառատոնի նպատակն է աջակցել երիտասարդ սերնդի էսթետիկ դաստիարակության զարգացմանը:
«Շնորհիվ մեր փառատոնի տեղի է ունենում նոր թատրոնների ծնունդ եւ այն թատրոնների վերածնունդ, որոնք վերջին ժամանակներում համարվում էին մեռած, ինչէ մեր` փառատոնի կազմակերպիչներիս համար, հանդիսանում է ամենակարեւոր ձեռքբերումը», – մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Սաֆարյանը:
Նա նաեւ հավելեց, որ փառատոնի մեկ այլ ձեռքբերումներից է մասնակիցների թվի աճը շնորհիվ այն բանի, որ բազմաթիվ մասնակիցներ, որոնք մասնակցել էին նախորդ տարիներին, այս տարի փառատոնին եկել են իրենց գործընկերների հետ:
«Թումանյանական հեքիաթների օր» չորրորդ միջազգային տիկնիկային փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի կունենա Հովհաննես Թումանյանի արձանի մոտ, որը գտնվում է գրողի հարազատ Դսեղ գյուղի կենտրոնական հրապարակում: Բացումից հետո կմեկնարկի ներկայացումների շարքը:
Փառատոնի բացմանը ավանդական հերոսներից բացի երեխաներին կներկայացվեն նաեւ հերոսներ հայկական այնպիսի նոր հեքիաթներից, ինչպիսիք են Հրեշիկ Նենսին Նունե Սարգսյանի հեքիաթից եւ Դիլլի Արջուկը Նինա Հովնանյանի հեքիաթից:
Փառատոնը կտեւի մինչեւ սեպտեմբերի 11-ը, որում կմասնակցեն տիկնիկավարներ Հայաստանից, Արցախից, Վրաստանից, Լիտվայից, Սլովենիայից, Հունգարիայից ովքեր էլ հանդես կգան 18 ներկայացումներով: Փառատոնի շրջանակներում տիկնիկավար-վարպետները եւ տիկնիկավար-դերասաննեը տեղի բնակիչներին կսովորեցնեն իրենց արհեստը: Փառատոնի օրերին կհայտարարվի մրցույթ տիկնիկային հեքիաթ-ներկայացման ժամանակակից ներկայացում գրելու համար:

2 Сентябрь 2009 - 13:04 AMT
5 сентября в родном селе Ованеса Туманяна Дсехе состоится открытие четвертого Международного кукольного фестиваля “День туманяновской сказки”. Идея организации фестиваля принадлежит Армянскому центру Международного сообщества кукольников “ЮНИМА-Армения” с целью способствования развития эстетического воспитания юного поколения.
“Благодаря нашему фестивалю происходит рождение новых театров и реанимация тех, которые до последнего времени считались погибшими, что для нас, организаторов фестиваля, является самым значимым достижением”, – на пресс-конференции в Ереване сказал художественный руководитель фестиваля Армен Сафарян.
Он также добавил, что еще одним достижением фестиваля является увеличение количество участников, благодаря тому, что многие участники принявшие участие в прошлые годы в нынешнем году на фестиваль приезжали со своими коллегами.
Торжественная церемония открытия четвертого международного кукольного фестиваля “День туманяновской сказки” состоится у памятника Ованесу Туманяну на центральной площади родного села писателя в Дсехе, после чего стартует череда представлений.
На открытии фестиваля среди традиционных персонажей детям будут представлены персонажи из новых армянских сказок, таких как Дракоша Нэнси из сказки Нунэ Саргсян, медвежонок Дилли Нины Овнанян.
Фестиваль продлится до 11 сентября, на котором примут участие кукольники из Армении, Арцаха, Грузии, Литвы, Словении, Венгрии с показом 18 представлений. В рамках фестиваля мастера-кукольники и актеры-кукольники будут обучать своему ремеслу местных жителей. В дни фестиваля будет проведен конкурс на написание современной пьесы для кукольного спектакля-сказки.