Այսօր` սեպտեմբերի 2-ին, Հայաստանի Նկարիչների Միության ցուցասրահում բացվեց Մարիամ Հակոբյանի աշխատանքների ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացվել են նկարչուհու 140 աշխատանք` ստեղծված 70-ական թվականներից առ այսօր: Այստեղ կարելի է տեսնել գեղանկարչություն, բրոնզից քանդակներ, արծաթյա զարդեր, գծանկարչություն եւ մոնումենտալ քանդակների լուսանկարներ` ցուցադրված տարբեր երկրներում:
PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ հարցազրույցում նկարչուհին ասաց, որ սա իր առաջին անհատական ցուցահանդեսն է ծննդավայրում, որտեղ հայկական հասարակության դատին առաջին անգամ քանդակներից եւ գծանկարներից բացի ներկայացվել են գեղանկարչական աշխատանքներ: «Արվեստում ինձ հետաքրքրում է թեմաների լայն շրջանակ, լինի դա գիտության նոր բնագավառր, մարդկանց փոխհարաբերություններ, ժայռապատկեր, սակայն իմ ստեղծագործություններում առանձին տեղ է զբաղեցնում հումորը արվեստում: Այստեղ կարելի է տեսնել «ոզնին մառախուղի մեջ» կերպարը, հեքիաթային հերոսներ, քաղցր խնձորը, որից որդ է դուրս նայում: Արվեստի մեջ պետք է առկա լինեն հումորի եւ թեթեւության որոշ տարրեր»:
Մարիամ Հակոբյանը գեղարվեստական կրթություն է ստացել գեղարվեստի ուսումնարանում 1968թ., 1974թ. ավարտել է Երեւանի Պետական Գեղարվեստի ինստիտուտը: Նկարչուհու մոնումենտալ եւ փոքր քանդակները տարբեր ժամանակ ցուցադրվել են Հայաստանում, Ռուսաստանում, Իտալիայում,Հունաստանում, ԱՄՆ-ում, Նորվեգիայում, Չինաստանում, Արաբական Միացյալ Էմիրություններում եւ այլն:

2 Сентябрь 2009 - 15:28 AMT
Сегодня, 2 сентября, в выставочном зале Союза художников Армении состоялось открытие выставки работ Мариам Акопян, где были представлены 140 работ художницы, созданные начиная с 70-х годов по сегодняшний день. Здесь можно увидеть живопись, бронзовые скульптуры, серебряные украшения, графику и фотографии монументальных скульптур, выставленных в различных странах мира.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net художница сказала, что это ее первая персональная выставка на родине за десять лет, где на суд армянского общества впервые помимо скульптуры и графики представлены работы в виде живописи. “Меня интересует широкий спектр тем в творчестве, будь то новые отрасли науки, взаимоотношения людей, наскальные рисунки, но отдельную часть в моем творчестве занимает юмор в искусстве. Здесь можно увидеть и образ Ежика в тумане, сказочных героев, сладкое яблоко, из которого выглядывает червь. Ведь в искусстве должны присутствовать элементы юмора и некоторой легкости”.
Мариам Акопян получила художественное образование в художественном училище в 1968 году, после в 1974 году окончила Ереванский Государственный Художественный институт. Небольшие и монументальные скульптуры художницы в разное время выставлялись в Армении, России, Италии, Греции, США, Норвегии, Китае, Объединенных Арабских Эмиратах и т.д.