Սեպտեմբերի 12-ին Երեւան կժամանի ֆրանսիական հռչակավոր երգահան Միշել Լեգրանը, որը ծննդավայրում կտա իր առաջին մենահամերգը: Արամ Խաչատրյան մեծ համերգասրահում սեպտեմբերի 15-ին կկայանա համերգ, որտեղ հեղինակին կնվագակցի Պետական երիտասարդական կամերային նվագախումբը: Հայաստան իր նախկին այցելությունների ժամանակ Միշել Լեգրանը ելույթներ էր ունենում բացարձակապես հավաքային համերգերին:
Համերգի կազմակերպիչներն են` Հայաստանի Մշակույթի նախարարությունը` համատեղ City Lights Productions-ի հետ, որը գլխավորում է հայտնի հայկական ջազմեն Լեւոն Մալխասյանը:
«Միշել Լեգրանն, անկասկած, համաշխարհային երաժշտւթյան մեծություններից է, որն իր ստեղծագործություններով մեծ ազդեցություն թողեց շատ երաժիշտների վրա, այդ թվում նաեւ իմ: Նա ինքն է վարելու համերգը, նվագակցելու եւ հնարավոր է, որ երգի: Մի խոսքով `մարդ-նվագախումբ»,- ասաց Մալխասյանը:
Նա ավելացրեց նաեւ, որ համերգին երեւանյան հանդիսատեսը հնարավոր է` լսի Լեգրանի հայտնի մեղեդիների կատարումը նաեւ ջազային ստանդարտներ եւ ձայնային հորինվածքներ: Երգահանը Հայաստան է ժամանելու Քրիստիան Լեգրանի (վոկալ) եւ Քեթրին Միշելի(տավիղ) հետ:
Հայտնի գործիքավորող, դիրիժոր եւ դաշնակահար Միշել Լեգրանը ծնվել է Փարիզում 1932թ.: Նրա հայրը` Ռայմոնդ Լեգրանը, ֆրանսիական երգահան ու դերասան էր, մայրը` ազգությամբ հայ դաշնակահար Հայկանուշ Մարսել Տեր-Միքայելյանն էր: Առաջին երաժշտական փորձը Լեգրանը ստացավ հորից: 11 տարեկանում նա ընդունվեց Փարիզի կոնսերվատորիան, որն ավարտելուց հետո տեղափոխվեց ԱՄՆ, որտեղ մեղեդիներ էր գրում ֆիլմերի համար` «Շերբուրգյան անձրեւանոցները», «Աղջիկները Ռոշֆորից» եւ այլն: Լեգրանի ստեղծագործությունները կատարել են հանրահայտ դաշնակահարներ Օսկար Փիթերսոնը, Կաունթ Բեյսը, Չառլի Պարկերը: Միշել Լեգրանը «Գրեմիի» հնգակի եւ «Օսկարի» եռակի մրցանակակիր է:

Renowned French composer Michel Legrand is arriving in Yerevan on September 12 to give his first solo concert in his motherland.
The concert is scheduled for September 15 in Yerevan in Aram Khachaturyan big concert hall. During his past visits to Armenia, Legran performed group concerts.
The concert is organized by RA Culture Ministry in cooperation with City Lights Productions, headed by famous Armenian jazzman Levon Malkhasyan.
“Michel Legrand is surely an eminent personality in world music. His creative art produced tangible impact on many musicians, including me. In his upcoming Concert, he will act as conductor, play music and probably sing,” Levon Malhasyan said.
Public in Yerevan will probably have the chance to listen to Legran’s melodies, as well as jazz standards and vocal composition, Malkhasyan added. The composer is this time coming to Armenia together with Christine Legrand (vocal) and Catherine Michel (harp).
French composer, arranger, conductor and piano player Michel Jean Legrand was born in 1932 in Paris in the family of French composer and actor Raymond Legrand and Armenian piano player Haykanush Marcelle Ter-Mikayelyan. Future musician gained his first musical experience from his father. At age 11, he entered Paris Conservatory. Upon graduation, he moved to United States where he started writing music for films. Legrand’s music for The Umbrellas of Cherbourg, The Young Girls of Rochefort and many other motion pictures became masterpieces of cinema art. His musical compositions have been performed by well-known piano players Oscar Peterson, Caunt Beisya and Charlie Parker. Michel Legrand his a winner of 3 Oscar and 5 Grammy nominations.