Սեպտեմբերի 12-ին Երեւան կժամանի ֆրանսիական հռչակավոր երգահան Միշել Լեգրանը, որը ծննդավայրում կտա իր առաջին մենահամերգը: Արամ Խաչատրյան մեծ համերգասրահում սեպտեմբերի 15-ին կկայանա համերգ, որտեղ հեղինակին կնվագակցի Պետական երիտասարդական կամերային նվագախումբը: Հայաստան իր նախկին այցելությունների ժամանակ Միշել Լեգրանը ելույթներ էր ունենում բացարձակապես հավաքային համերգերին:
Համերգի կազմակերպիչներն են` Հայաստանի Մշակույթի նախարարությունը` համատեղ City Lights Productions-ի հետ, որը գլխավորում է հայտնի հայկական ջազմեն Լեւոն Մալխասյանը:
«Միշել Լեգրանն, անկասկած, համաշխարհային երաժշտւթյան մեծություններից է, որն իր ստեղծագործություններով մեծ ազդեցություն թողեց շատ երաժիշտների վրա, այդ թվում նաեւ իմ: Նա ինքն է վարելու համերգը, նվագակցելու եւ հնարավոր է, որ երգի: Մի խոսքով `մարդ-նվագախումբ»,- ասաց Մալխասյանը:
Նա ավելացրեց նաեւ, որ համերգին երեւանյան հանդիսատեսը հնարավոր է` լսի Լեգրանի հայտնի մեղեդիների կատարումը նաեւ ջազային ստանդարտներ եւ ձայնային հորինվածքներ: Երգահանը Հայաստան է ժամանելու Քրիստիան Լեգրանի (վոկալ) եւ Քեթրին Միշելի(տավիղ) հետ:
Հայտնի գործիքավորող, դիրիժոր եւ դաշնակահար Միշել Լեգրանը ծնվել է Փարիզում 1932թ.: Նրա հայրը` Ռայմոնդ Լեգրանը, ֆրանսիական երգահան ու դերասան էր, մայրը` ազգությամբ հայ դաշնակահար Հայկանուշ Մարսել Տեր-Միքայելյանն էր: Առաջին երաժշտական փորձը Լեգրանը ստացավ հորից: 11 տարեկանում նա ընդունվեց Փարիզի կոնսերվատորիան, որն ավարտելուց հետո տեղափոխվեց ԱՄՆ, որտեղ մեղեդիներ էր գրում ֆիլմերի համար` «Շերբուրգյան անձրեւանոցները», «Աղջիկները Ռոշֆորից» եւ այլն: Լեգրանի ստեղծագործությունները կատարել են հանրահայտ դաշնակահարներ Օսկար Փիթերսոնը, Կաունթ Բեյսը, Չառլի Պարկերը: Միշել Լեգրանը «Գրեմիի» հնգակի եւ «Օսկարի» եռակի մրցանակակիր է:

12 сентября в Ереван приезжает известнейший французский композитор Мишель Легран, который даст первый сольный концерт на родине. В концерте, который состоится 15 сентября в Большом концертном зале им. Арама Хачатуряна, с автором будет играть Государственный молодежный камерный оркестр. Во время своих предыдущих визитов в Армению Мишель Легран выступал исключительно на сборных концертах.
Организаторами выступления Леграна в Армении являются Министерство культуры Армении совместно с City Lights Productions, которую возглавляет известный армянский джазмен Левон Малхасян.
«Мишель Легран без сомнения является величиной мировой музыки, который своим творчеством оставил воздействие на многих музыкантов, в том числе и на моем. На предстоящем концерте он сам будет дирижировать, вести концерт, играть и возможно петь. Одним словом – человек- оркестр», – сказал Левон Малхасян.
Малхасян также добавил, что на концерте ереванская публика, возможно, услышит исполнение знаменитых мелодий написанных Леграном, а так же джазовые стандарты и вокальные композиции. В Армению композитор приезжает вместе с Кристиан Легран (вокал) и Катрин Мишель (арфа).
Французский композитор, аранжировщик, дирижер и пианист Мишель Жан Легран родился в 1932 году в Париже. Его родителями были французский композитор и актер Раймонд Легран и армянка по происхождению, пианистка Айкануш Марсель Тер-Микаелян. Первый музыкальный опыт Легран получил у своего отца. В 11 лет Мишель поступил в Парижскую консерваторию. После окончания консерватории он переехал жить в США, где писал музыку к фильмам, вошедшим в золотой фонд киноискусства: «Шербурские зонтики», «Девушки из Рошфора» и другие. Произведения Леграна исполняли всемирно известные пианисты, такие как Оскар Питерсон, Каунт Бейся, Чарли Паркер. Мишель Легран является обладателем трех “Оскаров” и пяти “Гремми”.