Սեպտեմբերի 5-ին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հայտարարեց հայ մեծանուն գրող Հովհաննես Թումանյանի հայրենի Դսեղ գյուղում «Թումանյանական հեքիաթի օր» տիկնիկային թատրոնների միջազգային փառատոնի բացման մասին:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի` Հայաստանի երեխաների հանդեպ ստանձնած պարտավորություններն անփոփոխ են, եւ յուրաքանչյուր ժպիտ նրանց դեմքին անգին է: Հայաստանում անցկացվող տիկնիկային թատրոնների միջազգային փառատոնն օգնում է մեզ օժանդակել Հայաստանում մշակութային ավանդույթների պահպանմանը եւ երիտասարդ սերնդի դաստիարակությանը»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Արդեն չորրորդ տարին փառատոնը մի հարկի ներքո հավաքում է Հայաստանի, Լիտվայի, Հունգարիայի, Սլովենիայի, Վրաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի տիկնիկային թատերախմբերը: Փառատոնի մասնակիցների թվում է Ջավախքի Դերենիկ Դեմիրճյանի անվան «Պույ-պույ» թատրոնը:
Բացման արարողությունից հետո տեղի ունեցավ բացօթյա տոնակատարություն, որից հետո ցուցադրվեցին առաջին ներկայացումները: Փառատոնի հիմնական ծրագրում ընդգրկված ներկայացումները կկայանան Դսեղի մշակույթի տան եւ գյուղապետարանի դահլիճներում եւ կեզրափակվեն սեպտեմբերի 10-ին կայանալիք մրցանակաբաշխությամբ:
Փառատոնի փակումը տեղի կունենա սեպտեմբերի 18-ին` Երեւանում նախատեսված թատերականացված տոնախմբությամբ եւ փառատոնի աջակիցների եւ ընկերների մեծարման արարողությամբ:
Փառատոնի շրջանակներում նախատեսված են նաեւ տիկնիկային արվեստի վարպետության դասեր, ցուցահանդեսներ, ամենօրյա երեկոյան ակումբներ, էքսկուրսիաներ եւ ֆիլմերի ցուցադրություն:

On September 5, VivaCell-MTS announced the opening of the Tumanyan Fairy Tale Day International Puppet Theater Festival in Dsegh, Lori, the home village of the world known Armenian writer Hovhannes Tumanyan.
“VivaCell-MTS support to Armenian children is a commitment we are adamant to keep. A smile brought to our children’s face is worth treasures. The international festival of puppet theaters in Armenia is helping us to support the preservation of Armenian cultural traditions and educating our young generation in different tools,” stated VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Now for the fourth year, the festival gathers puppeteer companies from Armenia, Lithuania, Hungary, Slovenia, Georgia, and Nagorno-Karabakh. Among the participants of the festival is the “Puy-puy” Theater after Derenik Demirchyan from Javahk.
The opening ceremony was followed by open-air celebration activities and the first performances of the participants. The main program of the festival will continue in the following days in the halls of the Dsegh culture house and the village administration premise and will be summarized with the awarding ceremony on September 10.
The festival will be finalized on September 18 by a theatrical performance in Yerevan and the honoring of the festival supporters and friends.
The program of the festival also includes master classes in puppet art, exhibitions, daily evening clubs, excursions, and film screenings.