Սեպտեմբերի 5-ին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հայտարարեց հայ մեծանուն գրող Հովհաննես Թումանյանի հայրենի Դսեղ գյուղում «Թումանյանական հեքիաթի օր» տիկնիկային թատրոնների միջազգային փառատոնի բացման մասին:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի` Հայաստանի երեխաների հանդեպ ստանձնած պարտավորություններն անփոփոխ են, եւ յուրաքանչյուր ժպիտ նրանց դեմքին անգին է: Հայաստանում անցկացվող տիկնիկային թատրոնների միջազգային փառատոնն օգնում է մեզ օժանդակել Հայաստանում մշակութային ավանդույթների պահպանմանը եւ երիտասարդ սերնդի դաստիարակությանը»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Արդեն չորրորդ տարին փառատոնը մի հարկի ներքո հավաքում է Հայաստանի, Լիտվայի, Հունգարիայի, Սլովենիայի, Վրաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի տիկնիկային թատերախմբերը: Փառատոնի մասնակիցների թվում է Ջավախքի Դերենիկ Դեմիրճյանի անվան «Պույ-պույ» թատրոնը:
Բացման արարողությունից հետո տեղի ունեցավ բացօթյա տոնակատարություն, որից հետո ցուցադրվեցին առաջին ներկայացումները: Փառատոնի հիմնական ծրագրում ընդգրկված ներկայացումները կկայանան Դսեղի մշակույթի տան եւ գյուղապետարանի դահլիճներում եւ կեզրափակվեն սեպտեմբերի 10-ին կայանալիք մրցանակաբաշխությամբ:
Փառատոնի փակումը տեղի կունենա սեպտեմբերի 18-ին` Երեւանում նախատեսված թատերականացված տոնախմբությամբ եւ փառատոնի աջակիցների եւ ընկերների մեծարման արարողությամբ:
Փառատոնի շրջանակներում նախատեսված են նաեւ տիկնիկային արվեստի վարպետության դասեր, ցուցահանդեսներ, ամենօրյա երեկոյան ակումբներ, էքսկուրսիաներ եւ ֆիլմերի ցուցադրություն:

Армянский телекоммуникационный оператор компания ВиваСелл-МТС объявляет об открытии Международного фестиваля кукольных театров «День туманяновской сказки» в Дсехе, родном селе всемирно известного армянского писателя Ованеса Туманяна.
«Наша решимость в оказании поддержки детям Армении тверда, как и прежде. Каждая улыбка на детском лице – бесценное сокровище. Международный фестиваль кукольных театров в Армении помогает нам поддерживать усилия по сохранению культурных традиций и воспитанию молодого поколения в Армении», – заявил генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
Вот уже четвертый год, фестиваль собирает под одной крышей театральные труппы из Армении, Литвы, Венгрии, Словении, Грузии и Нагорного Карабаха. Среди участников также театр «Пуй-пуй» имени Дереника Демирчяна из Джавахка.
Спектакли пройдут в залах Дома культуры и сельской администрации и завершатся церемонией вручения наград 10 сентября.
Театрализованное представление в Ереване, намеченное в качестве закрытия фестиваля 18 сентября, включает также церемонию чествования друзей фестиваля и тех, кто оказывал поддержку в его организации.
В рамках фестиваля пройдут мастер классы по кукольному искусству, выставки, ежедневные вечерние клубы, экскурсии и показы фильмов.