Սեպտեմբերի 24-ին մեցո-սոպրանո Աննա Մայիլյանը համերգով հանդես կգա Ստոկհոլմում` Royal Palace Music Festival ամենամյա փառատոնի շրջանակներում: Համերգում, որն անցնելու է թագավորական պալատի առջեւ, կհնչեն Արամ Խաչատուրյանի, Առնո Բաբաջանյանի եւ այլ հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
Շվեդիայի մայրաքաղաքում Մայիլյանի հետ միասին ելույթ կունենան նաեւ Հասմիկ Լեյլոյանը (քանոն), Անի Ղազարյանը եւ Նարինե Մարդոյանը (դաշնամուր), Ֆելիքս Մինասյանը (թավջութակ), հաղորդում է Royal Festivals-ի պաշտոնական կայքը:
Royal Palace երաժշտական փառատոնը Սոտկհոլմի թագավորական պալատի առջեւ անցնում է 1970թ.: Ամեն տարի փառատոնին մասնակցում են շվեդ եւ արտերկրի կատարողներ:

On September 24, Armenian mezzo-soprano Anna Mailyan will give a concert in Stockholm in annual Royal Palace Music Festival frameworks. The festival will feature works of Armenian musicians: Aram Khachaturian, Arno Babajanyan and others.
Anna Mailyan will perform to the accompaniment of Hasmik Leyloyan (kanon), Ani Ghazaryan and Narine Mardoyan (piano), Felix Minasyan (cello), Royal Festivals’ official website reported.
Since its debut in 1970, the Royal Palace Music Festival has grown into a successful and popular tradition in Stockholm. Throughout the years its has welcomed both well known artists as well as new talents; world famous ensembles and orchestras besides new groups and constellations.