8 Սեպտեմբեր 2009 - 15:43 AMT
Սեպտեմբերի 8-ից 15-ը Քշիշթոֆ Զանուսսին վարպետության դասեր կանցկացնի ապագա հայ կինեմատոգրաֆիստների համար
Սեպտեմբերի 8-ից 15-ը Երեւանում տեղի կունենան «Ոսկե Ծիրան» բարձրագույն կինոդպրոցի վարպետության դասեր, որոնք կանցկացնի հայտնի լեհ կինոռեժիսոր Քշիշթոֆ Զանուսսին:
«Քշիշթոֆ Զանուսսին լեհական կինոյի փիլիսոփան է: Նա այն երեքից մեկն է, ով իր կինոնկարներում ձեւավորել եւ զարգացրել է եվրոպական մտածելակերպը: Նրա շնորհիվ հայ կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը» ֆիլմը դուրս է եկել եվրոպական կինեմատոգրաֆիայի հարթակ», – այսօր մամլո ասուլիսի ժամանակ նշել է ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Դավիթ Մուրադյանը:
«Երիտասարդության հետ հանդիպումը հետաքրքիր եւ համարձակ քայլ է, որովհետեւ երիտասարդությունը գալիս է մեզ փոխարինելու», – իր հերթին ասաց Քշիշթոֆ Զանուսսին եւ հավելեց, – «Ես համոզված եմ Հայաստանում երիտասարդության հետ աշխատանքը կլինի բավական հետքրքիր: Ինչպես միշտ, վարպետության դասերի ժամանակ մենք շատ հաճախ իմպրովիզելու ենք եւ նկարահանելու ենք ֆիլմ դրամատիկ լարվածությամբ, ինչն այսօր այդքան պակասում է եվրոպական կինոյի համար: Ուսանողները նկարահանելու են ֆիլմերը դուբլերով. առաջին դուբլ, այնուհետեւ քննարկում, երկրորդ եւ այլն»:
Մամլո ասուլիսի ժամանակ ներկա էր նաեւ Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանի ժամանակավոր պաշտոնակատար Քշեմիսլավ Գռաբովսկին, ով կարեւորեց նմանատիպ միջոցառումների կարեւորությունը: «Մեզ համար չափազանց կարեւոր է պահպանել եւ խորացնել մեր ժողովուրդների միջեւ բարեկամությունը: Հենց այս տարին էլ Հայաստանում կլինի լեհական կինոյի տարի, իսկ հաջորդ տարի ՀՀ Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ Հայաստանում կազմակերպվելու է միջոցառումների շարք` նվիրված լեհ հանրահայտ կոմպոզիտոր Շոպենի 200-ամյակին»:
Դեռ օգոստոսի 1-ին «Ոսկե ծիրան» բարձրագույն կինոդպրոցը հայտարարել էր 2009 – 2010 ուսումնական տարվա ընդունելություն: Ընդունվել էին ավելի քան 85 դիմումներ, այդ թվում 70-ը Հայաստանից, իսկ 15-ը Վրաստանից, Թուրքիայից, Իրանից, Ռուսաստանից, Ռումինիայից եւ Մոլդովայից:
«Ոսկե ծիրան» բարձրագույն կինոդպրոցը հիմնադրվել է <<Ոսկե ծիրան>> երեւանյան միջազգային կինոփառատոնի կողմից 2008թ.-ին: Առաջին վարպետության դասը անց է կացրել հայկական ծագում ունեցող կանադացի կինոռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը: 2008 թ.-ի նոյեմբերին կազմակերպվել էր երկրորդ վարպետության դասը, որն անց կացրեց Իրանացի կինոռեժիսոր, սցենարիստտ եւ պրոդյուսեր Աբբաս Քյարոստամին: Վարպետության դասերի ունկնդիր էին հանդիսացել 30 ուսանողներ: Շաբաթվա ընթացքում ստեղծվել էին շուրջ 17 կարճամետրաժ ֆիլմեր: 2009-ի ապրիլին կայացավ եւս մեկ վարպետության դաս, որն անցկացվեց հայ կինոյի վարպետների կողմից:
Ծրագիրն իրականացվում է ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ ընկերության ֆինանսական աջակցությամբ եւ ՀՀ Մշակույթի նախարարության համագործակցությամբ:

С 8 по 15 сентября в Ереване состоится мастер-класс высшей киношколы “Золотой абрикос”, который проведет известный польский кинорежиссер Кшиштоф Занусси.
“Кшиштоф Занусси является философом польского кино. Он – один из тех, кто сформировал и развивал европейское мышление в своих картинах. Благодаря ему фильм армянского кинорежиссера Сергея Параджанова “Цвет граната” вышел на европейскую арену кинематографии”, – сегодня на пресс-конференции отметил заместитель министра культуры РА Давид Мурадян.
“Встреча с молодежью – это интересный рискованный шаг, потому что молодежь приходит нам на замену ”, – сказал в свою очередь Кшиштоф Занусси и добавил: “Я уверен, что работа с молодежью в Армении будет довольно интересной. Как всегда во время мастер-классов мы будем очень часто импровизировать и снимать фильм с драматическим напряжением, которого не хватает сейчас европейскому кино. Студенты будут снимать фильмы по дублям: первый дубль потом обсуждение, второй и т.д.”.
На пресс-конференции также присутствовал исполняющий обязанности посла Польши в РА Кшемислав Грабовски, который отметил важность таких мероприятий: “Для нас очень важно поддерживать и улучшать отношение между нашими народами. Как раз этот год в Армении будет годом польского кино. А в следующем году при содействии Министерства культуры РА в Армении будет организован ряд мероприятий, посвященных 200-летию известного польского композитора Шопена”.
Еще 1 августа высшая киношкола “Золотой абрикос” объявила прием на 2009-2010 учебный год. Были получены более 85 заявок, в том числе 70 из Армении, 15 – из Грузии, Турции, Ирана, России, Румынии и Молдовы.
Высшая киношкола “Золотой абрикос” была основана ереванским международным кинофестивалем «Золотой абрикос» в 2008 году. Первый мастер-класс провел канадский режиссер армянского происхождения Атом Эгоян. В ноябре 2008 года был организован второй мастер-класс, который провел иранский кинорежиссер, сценарист и продюсер. Аббас Киаростами. Слушателями мастер-классов стали более 30 студентов. В течение недели были созданы около 17 короткометражных фильмов. В апреле 2009 года состоялся еще один мастер-класс, который провели мастера армянского кино.
Программа осуществляется при финансовой поддержке компании Viva Cell-МТС и при содействии Министерства культуры РА.