Սեպտեմբերի 8-20-ը Երեւանում անցնում է Միջազգային շեքսպիրյան թատերական փառատոնը: Այս տարվանից փառատոնը կկրի մեծանուն հայ դերասան Վահրամ Փափազյանի անունը: Ավանդական մոնոներկայացումներից բացի, այս անգամ փառատոնին կներկայացվեն նաեւ մեծածավալ բեմական աշխատանքներ:
Փառատոնին մասնակցում են թատերական կոլեկտիվներ Հայաստանից, ՌԴ-ից, Ֆրանսիայից, Վրաստանից ու Իրանից: Առանձին ծրագրով Երեւանում հանդես կգան Ալեքսանդր Կալյագինն ու «Et cetera» թատրոնը` «Յուբո թագավորը» ներկայացումով, եւ հայտնի թատերական ռեժիսոր Պիտեր Բրուքի դուստր` Իրինա Բրուքը «Դոն Քիշոտ» բեմականացմամբ, որտեղ Սանչո Պանսայի գրոտեսկային դերն է կատարում հայտնի բեմադրիչ-ռեժիսոր, դերասան Ժիրայր Բաբազյանը:
Իրինա Բրուքի թատերական խումբը կազմված է 14 հոգուց, որոնցից 3 հայեր են` Ժիրայր Բաբազյանը, Հովնաթան Ավետիքյանը եւ Լորի Բաղդասարյանը: Փառատոնում նրանք կներկայացնեն երկու ներկայացում` «Դոն Քիշոտը» Սերվանտեսի մոտիվներով, եւ «Երազին սպասելիս» ըստ Շեքսպիրի:
Ժ.Բաբազյանը Երեւանում է գտնվում ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի եւ ՀՀ Թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանի հրավերով:
«Արվեստը մարդկանց շրջանում սեր տարածելու միակ միջոցն է»,-ասել է Բաբազյանը: «Երազին սպասելիս» ներկայացման մեջ զբաղված է 6 տղամարդ, որոնք կատարում են 24 տարբեր դեր: Բաբազյանը խաղում է Բոդրոմի ու Դեմետրիուսի դերերը:
Փառատոնի գլխավոր գործընկերները Երեւանի քաղաքապետարանն է, ՀՀ մշակույթի նախարարությունն ու ազգային ավիափոխադրող Արմավիա ընկերությունը:

С 8 по 20 сентября в Ереване проходит международный Шекспировский театральный фестиваль. С нынешнего года фестиваль будет носить имя великого армянского актера Ваграма Папазяна. Помимо традиционных моноспектаклей, на этот раз на фестивале будут представлены и большие сценические работы.
В Шекспировском фестивале примут участие театральные коллективы из Армении, России, Франции, Грузии и Ирана. В отдельной программе фестиваля в Ереване состоятся выступления Александра Калягина и театра “Et cetera” со спектаклем “Король Юбю” и дочери знаменитого театрального режиссера Питера Брука Ирины Брук с постановкой “Дон Кихота”, в котором гротескную роль Санчо Пансы исполняет известный режиссер-постановщик, актер Жирайр Бабазян.
Театральная труппа Ирины Брук состоит из 14 человек, из которых трое армян: Жирайр Бабазян, Овнатан Аветикян и Лори Багдасарян. Они представят на фестивале два спектакля: “Дон Кихот” по Сервантесу и “В ожидании сна” по Шекспиру.
Режиссер-постановщик Жирайр Бабазян в рамках этого фестиваля по приглашению министра культуры РА Асмик Погосян и председателя Союза театральных деятелей Акопа Казанчяна сейчас находится в Ереване.
“Искусства единственный способ распространить любовь среди людей”,- отметил Жирайр Бабазян. В спектакле “В ожидании сна” играют 6 мужчин, которые исполняют 24 разных ролей. Жирайр Бабазян играет роль Ботрома и Деметриуса.
Главными партнерами фестиваля выступают мэрия Еревана, министерство культуры Армении и национальный авиаперевозчик Армении компания «Армавиа».