Երեւանում տեղի է ունեցել «Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» IV համահայկական փառատոնի հոգաբարձուների խորհրդի նիստը, որի ժամանակ քննարկվել է փառատոնի ծրագիրը: Փառատոնը տեղի կունենա Հայաստանում 2010թ.: Ինչպես նիստի ժամանակ հայտարարել է հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Թամարա Պողոսյանը, քննարկումների արդյունքում առաջարկվել է այն կազմակերպել հուլիսի երրորդ տասնօրյակում: «Հուլիսի առաջին երկու տասնօրյակներում Երեւանում անցնում է «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը, եւ մենք գտնում ենք, որ «Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» փառատոնը կարող է դառնալ նրա շարունակությունը»,-հավելել է Խորհրդի նախագահը:
Նախատեսվում է, որ փառատոնն երկու ուղղվածություն կունենա` բուն փառատոնը եւ համահայկական համաժողովը, ինչպես նաեւ քննարկումներ, կլոր սեղաններ պրոֆեսիոնալ արվեստի շուրջ:
Նիստում փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Մանուկյանը նշել է, որ փառատոնն, առաջին հերթին, պետք է ծառայի Հայաստանի ու Սփյուռքի մերձեցմանը: «Վատ չէր լինի, եթե փառատոնն իր հիմնը ունենար»,-ասել է Մանուկյանը:
«Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» փառատոնի նպատակն է նպաստել հայ մշակույթի ու մշակութային ինքնության պահպանմանը Սփյուռքում, ՀՀ-ի ու Սփյուռքի երիտասարդ արվեստագետների միջեւ կապերի հաստատմանը, միջմշակութային կապերի զարգացմանը, ժամանակակից հայ արվեստի զարգացմանը:

В Ереване состоялось заседание Совета попечителей фонда «Одна нация, одна культура», в ходе которого были обсуждены вопросы программы IV Всеармянского культурного фестиваля «Одна нация, одна культура», который пройдет в Армении в 2010 году. Как сообщила в ходе заседания председатель совета попечителей фонда Тамара Погосян, в результате состоявшихся обсуждений было предложено провести фестиваль в третьей декаде июля 2010 года. «В первые две декады июля в Ереване проходит кинофестиваль «Золотой абрикос», и мы считаем, что проведение фестиваля «Одна нация, одна культура» станет органичным продолжением этого мероприятия»,- добавила председатель Совета.
Планируется, что фестиваль будет иметь два основных направления – собственно фестиваль искусства и всеармянский форум, а также обсуждения, круглые столы по профессиональному искусству.
В ходе заседания художественный руководитель фестиваля «Одна нация, одна культура» Армен Манукян отметил, что фестиваль, в первую очередь, должен служить сближению Армении и Диаспоры. «Было бы неплохо, если у фестиваля был свой гимн»,- отметил Манукян.
Целью фестиваля «Одна нация, одна культура” является содействие развитию и сохранению армянской культуры и культурной идентичности в Диаспоре, установлению связей между молодыми представителями искусства Армении и Диаспоры, углублению межкультурных связей, поддержка развитию современного армянского искусства.