«Ֆրանսիայում թուրքական սեզոնների» շրջանակներում Փարիզում կայացավ համաշխարհային ճանաչում ստացած թուրքահայ լուսանկարիչ Արա Գյուլերի մեծարումը: Փարիզի փոխքաղաքապետ Կրիստոֆ Ժերարը Գյուլերին հանձնեց ֆրանսիական Vermeil մեդալը: Փարիզի քաղաքապետարանը որոշել է այդ մեդալով պարգեւատրել նաեւ ռեժիսոր Նուրի Բիլգե Ջեյլանին ու գրող Օրհան Փամուկին:
Արա Գյուլերի ցուցահանդեսին ներկայացված են Ստամբուլի սեւ ու սպիտակ լուսանկարներ, որոնք նրա կողմից արվել են 1950 եւ 1960 թվականների միջեւ ընկած ժամանակահատվածում: Այն կբացվի հոկտեմբերի 11-ին, գրում է HDN-ը:

Christophe Girard, deputy mayor of Paris, honored Turkish photographer of Armenian heritage Ara Guler with the “Vermeil Medal” during a ceremony Tuesday held at the municipal building in the French capital within the framework of the “Turkey Season” activities in France.
The award is being granted to dignitaries who make artistic contributions to the people of Paris.
The Paris Municipality had decided to also decorate Turkish director Nuri Bilge Ceylan and Nobel-laureate author Orhan Pamuk with the same medal.
An exhibition comprised of black-and-white photographs taken by Ara Guler in Istanbul between 1950 and 1960 will open at the Maison Europeenne de la Photographie on Tuesday evening.