Բելգիայի հավաքականի մարզիչ Ֆրանկ Վերկոտերենը հրաժարական է տվել Հայաստանի հավաքականի հետ խաղից անմիջապես հետո, որտեղ նրա սաները 2:1 հաշվով զիջեցին դաշտի տերերին:
«Ես մնալու իմաստ չեմ տեսնում: Սկզբում ես մտադիր էի մտածել իմ որոշման շուրջ 24 ժամվա ընթացքում, սակայն դա ոչ մի բանի չէր հանգեցնի: Եթե մարզիչը գիտակցում է, որ անհույս է ինչ-որ բան սովորեցնել թիմին, ապա նա պետք է հրաժարական տա»,-ասել է Բելգիայի հավաքականի գլխավոր մարզիչը խաղից հետո:
Վերկոտերենը նշանակվել էր Բելգիայի հավաքականի ժամանակավոր մարզիչ ապրիլ ամսին, երբ Բելգիայի ֆեդերացիան պաշտոնանկ արեց Ռենե Վանդերեյկենին, որը չկարողացավ հասնել իր առջեւ դրված նպատակին` դուրս գալ 2010 թվականի աշխարհի առաջնության եզրափակիչ: Բելգիացի մասնագետը պետք է գլխավորեր Բելգիայի հավաքականը մինչեւ իր պարտականությունների կատարմանը կանցներ Սանքտ Պետերբուրգի «Զենիտի» նախկին մարզիչ, հոլանդացի Դիկ Ադվոկատը, որը 2009թ. հուլիսի 1-ին երկամյա պայմանագիր կնքեց Բելգիայի ֆուտբոլի միության հետ եւ աշխատանքի պետք է անցնի 2010թ. հունվարի 1-ին:
Նշենք, որ Վերկոտերենի ղեկավարությամբ Բելգիայի հավաքականը ընտրական փուլի բոլոր 5 խաղերում պարտություն է կրել: Վերջին ակորդը հանդիսացավ Հայաստանի հավաքականի հետ սեպտեմբերի 9-ին կայացած խաղը, իսկ մինչ այդ սեպտեմբերի 4-ին բելգիացիները ջախջախիչ պարտություն կրեցին իսպանացիներից` 0:5 հաշվով:
Բելգիայի հավաքականը 2010 Աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի 8 խաղերում հավաքել է 7 միավոր եւ կորցրել է Աշխարհի առաջնության եզրափակիչ փուլ դուրս գալու բոլոր շանսերը:

10 Сентябрь 2009 - 05:39 AMT
Главный тренер сборной Бельгии по футболу Франк Веркотерен сразу по окончании матча отборочного этапа ЧМ-2010 против сборной Армении, в котором его подопечные уступили хозяевам поля со счетом 2:1, подал в отставку.
“Я не вижу смысла оставаться. Сначала мне хотелось обдумать свое решение в течение 24 часов, но это ни к чему бы не привело. Если тренер осознает, что безнадежно команду чему-нибудь научить, то он должен подать в отставку”, – сказал наставник сборной Бельгии после матча.
Веркотерен был назначен временным тренером сборной Бельгии в апреле, после того как федерация Бельгии уволила Рене Вандерейкена, который не справлялся с поставленной перед ним задачей выхода в финальную стадию ЧМ-2010. Бельгийский специалист должен был руководить сборной Бельгии до прихода экс-тренера питерского “Зенита” голландского специалиста Дика Адвоката, который 1 июля 2009 года подписал двухлетний контракт с Футбольным союзом Бельгии, и приступит к работе с 1 января 2010 года.
Отметим, что под руководством Веркотерена бельгийская сборная во всех 5-и матчах отборочного этапа потерпела поражение. Последним аккордом стала игра против сборной Армении 9 сентября, а до этого 4 сентября была разгромлена испанцами со счетом 0:5.
Сборная Бельгии в 8-и играх отборочного этапа ЧМ-2010 набрала 7 очков и потеряла все шансы на выход в финальный этап чемпионата мира.