Հոկտեմբերի 3-6 Հայաստանում կանցնի «ReAnimania» առաջին Երեւանյան միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնը: Փառատոնին կմասնակցեն ավելի քան 31 երկրների ներկայացուցիչներ, այդ թվում` Ֆրանսիայից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Իտալիայից, Մալիից եւ այլն: «Մենք ուրախ ենք, որ առաջին անգամ կազմակերպած այս փառատոնը, իրոք դարձավ միջազգային,- ընդգծեց փառատոնի տնօրեն Վրեժ Կասունին եւ ավելացրեց,- «ReAnimania» անիմացիոն կինոփառատոնը ունի մասնագիտական ուղղվածություն: Մենք ցանկանում ենք զարգացնել ոչ միայն Հայաստանի անիմացիոն դպրոցը, այլ նաեւ ընդլայնել դրա սահմանը»: Փառատոնի մրցութային ծրագրի մեջ ընդգրկվել են 5 լիամետրաժ եւ 100 կարճամետրաժ ֆիլմեր: «Մրցույթին ֆիլմերը կներկայացվեն հետեւյալ անվանակարգերում` «Լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ», «Լավագույն լիամետրաժ ֆիլմ», «Լավագույն դիպլոմային աշխատանք», «Լավագույն հեռուստատեսային սցենար», «Հանդիսատեսի համակրանքի մրցանակ», «Հայաստանի մշակույթի նախարարության մրցանակ», «Հատուկ մրցանակ երեխաներից»,- նշեց նա:
Իր հերթին փառատոնի շրջանակներում կանցնեն հատուկ ծրագրեր` «Փառատոններ, Կազմակերպություններ եւ դպրոցներ» եւ «Անիմացիայի վարպետների հետահայաց ցուցադրումներ»:
Բացի այդ, «ReAnimania-ի» շրջանակներում կկայանա հետեւյալ աշխատանքների առաջին ցուցադրումը` իսրայելցի անիմատոր Արի Ֆոլմանի «WALTZ WIZH BASHIR», Նինա Ֆելիի (ԱՄՆ) «SITA SINGS THE BLUES», Բիլ Ֆլիմպտոնի (ԱՄՆ) «IDIOTS AND ANGELS», Մարժան Սատրապիի եւ Վինսենտ Փարոնի (Ֆրանսիա) «Պերսեպոլիսը»:
«Հանդիսատեսի դատին կներկայացվի նաեւ երկու ցուցահանդես, որից մեկը նվիրված կլինի կոմիքսների արվեստին եւ նկարած պատմություններին, իսկ երկրորդը` հայկական անիմացիոն արվեստի լավագույն նմուշներին: Բացի այդ, փառատոնին ներկայացված ֆիլմերը կցուցադրվեն Դիլիջանում», – նշեց ծրագրերի տնօրեն Արթուր Բախչինյանը:
Փառատոնը համագործակցում է Annency, Շտուգհարդի, Ardman Studio միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնների , «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամի, «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի հետ եւ այլն:

10 Сентябрь 2009 - 11:52 AMT
С 3 по 6 октября в Армении пройдет первый Ереванский международный анимационный кинофестиваль “ReAnimania”. В фестивале примут участие представители более чем 31 страны, в том числе Франции, России, Армении, США, Италии, Мали, Ирани, Украины и др. “Мы рады, что этот фестиваль, который организован впервые, действительно стал международным, – подчеркнул директор фестиваля Вреж Касуни и добавил, -”анимационный кинофестиваль “ReAnimania” имеет профессиональную  направленность. Мы хотим не только развивать анимационную школу в Армении, но и расширять ее рамки”. По словам Касуни, в конкурсную программу фестиваля включены 5 полнометражных и 100 короткометражных фильмов. “На конкурсе фильмы будут представлены в номинациях: “Лучший короткометражный фильм”, “Лучший полнометражный фильм”, “Лучшая дипломная работа”, “Лучший телевизионный сценарий”, “Приз зрительских симпатий”, “Приз Министерства культуры Армении”, “Специальный приз от детей”, – отметил он.
В свою очередь в рамках фестиваля пройдут специальные программы «Фестивали, Организации и школы» и “Ретроспективы мастеров анимации”.
”На суд зрителя также будут представлены две выставки, одна из которых будет посвящена рисованным историям и искусству комиксов, а на второй будут представлены наилучшие образцы армянского анимационного искусства. Кроме того, участвующие в фестивале фильмы будут представлены в Дилиджане ”, – отметил директор программ Артур Бахчинян.
Фестиваль сотрудничает с международным анимационным кинофестивалем Annecy, Штутгардским кинофестивалем, Aardman Studio, фондом “Галуст Гулпенкян”, международным кинофестивалем “Золотой абрикос” и другими.