Յալթայում սկսվել են Ալեքսանդր Գրինի «Ալ առագաստներ» համանուն պատմվածքի մոտիվներով ֆիլմի նկարահանումները: Դասական ստեղծագործության նոր մեկնաբանությունը ստանձնեց հայտնի կինոռեժիսոր, սցենարիստ եւ պրոդյուսեր Ռոման Բալայանը:
Այսօր Յալթայի կինոստուդիայում անցնում է նկարահանման առաջին օրը` դրա համար նախատեսված է ընդամենը 36 օր, հայտնեց Յալթայի կինոստուդիայի մամլո քարտուղար Օլգա Վոլոդչենկոն: Հետագայում նկարահանումները կշարունակվեն Կիեւում
Ասոլի դերում հանդես կգա երիտասարդ դերասանուհի` Վերոնիկա Իվաշչենկոն, որը նկարահանվել է «Գլյանեց», «Ռանետկի» ֆիլմերում, իսկ գնդապետ Արթուր Գրեյի դերը կկատարի Ալեքսանդր Բուխարովը, հայտնի «Թագավորի ծառա», «Գելխեղդը», «Պարոնայք սպաներ», «Փրկել կայսրին» ֆիլմերից: Ֆիլմում հանդես կգան նաեւ Ալեքսանդր Լազարեվ-կրտսերը, Սեմեն Ֆուրմանը, Մրխայիլ Սվետինը, Էվկլիդ Կյուրդզիդիսը, Յուրի Ստոյանովը եւ Ալբերտ Ֆիլոզովը: Հատուկ այդ նկարահանումների համար Աղվեսի ծովախորշում, Կոկտեբելի տակ կառուցեցին մի ամբողջ քաղաք մոտ 1 հազար քառակուսի մետր տարածքով, նշեց Վոլոդչենկոն: Գրինի հորինած Լիս ծովափնյա քաղաքի բեմանկարները պատրաստված են կուբա-միջերկրական ոճով, հաղորդում է Analitika.at.ru-ն:
Նոր ֆիլմը` ուկրաինական «Ինտեր» հեռուստաալիքի, «Ինտեր Մեդիա Պրոդակշն» ստուդիայի, «Ուկրտելեֆիլմթրեսթ» եւ «Պրոնտո Ֆիլմի» համատեղ նախագիծն է:
«Ալ առագաստներ» առաջին ֆիլմը «Մոսֆիլմի» արտադրությունն էր եւ դուրս էր եկել էկրաններ 1961թ. Ռեժիսորն էր Ալեքսանդր Պտուշկոն: Դեռատի Ասոլի դերը կատարեց Անաստասիա Վերտինսկայան` դա նրա առաջին դերն էր: Արթուր Գրեյի դերում հանդես եկավ Վասիլի Լանովոյը: Ֆիլմի նկարահանումները նույնպես կատարվում էին Յալթայում, Կոկտեբելում, նաեւ Բաքվում եւ Պիցունդայում:

10 Сентябрь 2009 - 16:43 AMT
В Ялте начались съемки фильма по одноименной повести-феерии Александра Грина “Алые паруса”. За новое прочтение классического произведения взялся в четырехсерийном варианте известный кинорежиссер, сценарист и продюсер Роман Балаян.
Сегодня на Ялтинской киностудии проходит первый съемочный день, а всего запланировано провести здесь 36 дней, сообщил пресс-атташе Ялтинской киностудии Ольга Володченко. Затем съемки продолжатся в Киеве.
В роли Ассоль молодая актриса Вероника Иващенко, снимавшаяся в фильмах “Глянец”, “Ранетки”, а капитана Артура Грея сыграет Александр Бухаров, известный по фильмам “Слуга государев”, “Волкодав”, “Господа офицеры. Спасти императора”. Задействованы в фильме также Александр Лазарев-старший, Семен Фурман, Михаил Светин, Эвклид Кюрдзидис, Юрий Стоянов и Альберт Филозов. Кроме когорты звезд экрана специально для съемок на Ялтинской киностудии построили в Лисьей бухте под Коктебелем целый город площадью около 1 тыс. квадратных метров, отметила Ольга Володченко. Декорации придуманного Грином приморского города Лисса изготовлены в средиземноморско-кубинской стилистике, сообщает Analitika.at.ua.
Новый фильм – совместный проект украинского телеканала “Интер”, студии “Интер Медиа Продакшн”, “Укртелефильмтрест” и “Пронто Фильм”.
Первый фильм “Алые паруса” производства “Мосфильм” вышел в 1961 году. Режиссером был Александр Птушко. Юная Ассоль стала первой ролью Анастасии Вертинской, которой к моменту съемок исполнилось 16 лет. Артура Грея сыграл красавец Василий Лановой. Съемки фильма также проходили в Коктебеле, Ялте, а также в Баку и Пицунде.