Սեպտեմբերի 11-ին Միլանում ընթացող աշխարհի առաջնությանը մինչեւ 51 կգ քաշային կարգում Ռուսաստանը ներկայացնող հայ բռնցքամարտիկ Միշա Ալոյանը 7:8 հաշվով պարտվեց մոնղոլ Տուգցոգտ Նիյամբայարին եւ միայն բրոնզին արժանացավ:
Երկրորդ ռաունդից հետո Ալոյանն առջեւում էր 6:2 հաշվով, ոչ ոք չէր կասկածում նրա հաղթանակի հարցում: Բայց երրորդ ռաունդում նա սկսեց փախչել մրցակցից իջեցրած ձեռքերով: Երկու բաց թողած հարվածներից հետո նա բարձրացրեց ձեռքերը, բայց չդադարեց խուսափել մենամարտից: առավելությունն աստիճանաբար սկսեց կրճատվել, իսկ գոնգից 15 վայրկյան առաջ 7:6 հաշվի ժամանակ մրցավարը Ալոյանին զգուշացում ցույց տվեց, որը հաղթանակ բերեց մոնղոլին` 8:7:
Ռուսաստանի Բռնցքամարտի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Եվգենի Սուդակովը մենամարտից հետո հայտարարեց, որմրցավարն այդ դրվագում գործում էր կանոններին համապատասխան:
«Մենամարտի կանոնադրության համաձայն, եթե բռնցքամարտիկը հաղթում է եւ խուսափում մենամարտից, մրցավարը պետք է նրան նկատողություն ցույց տա, իսկ երկու այդպիսի նկատողություններից հետո` զգուշացում,- բացատրեց Եվգենի Սուդակովը:- Նա արդեն ուներ երկու նկատողություն: Այնպես որ մրցավարը պարտավոր էր նրան զգուշացում ցույց տալ պասիվության համար, որը նրա համար ճակատագրական դարձավ: Մինչեւ մենամարտի ավարտը 15 վայրկյան էր մնում, եւ մեր բռնցքամարտիկը չհասցրեց փրկել նրան: Մրցավարի հանդեպ բողոք չպետք է լինի: Ալոյանն ինքը հանձնեց արդեն հաղթանակած մենամարտը: Երիտասարդին փորձ է պակասում: Կարծում եմ` այդպիսով Ռուսաստանի հավաքականը իրական ոսկե մեդալ կորցրեց, չէ՞ որ Ալոյան աշխարհի առաջնությանը շատ որակյալ բռնքամարտ էր ցույց տալիս»,- Սուդակովի խոսքերը մեջբերում է «Վես Սպորտ» գործակալությունը:
«Մենամարտից խուսափելու» համար զգուշացումներ տալու` մրցավարին թույլ տվող կանոնն ընդունվեց 2008թ. Օլիմպիական խաղերի մեկնարկի նախօրեին Պեկինում: Այն ուղղված էր կուբացիների դեմ, որոնք նվազագույն առավելության դեպքում բնական ճարպկության հաշվին կարողանում էին փոխչել մրցակցից մի քանի ռաունդ շարունակ: Միլանում ընթացող ԱԱ կիսաեզրափակիչ մենամարտում այդ կանոնն աշխատեց Միշա Ալոյանի դեմ:

11 сентября на чемпионате мира по боксу в Милане армянский боксер, представляющий Россию в весовой категории до 51 кг, Миша Алоян проиграл монголу Тугцогту Ниямбаяру со счетом 7:8, и удостоился лишь бронзы.
После второго раунда Алоян вел 6:2, владел инициативой, ничто не вызывало сомнений в его победе. Но в третьем раунде начал бегать от соперника с опущенными ударами. После двух пропущенных ударов руки поднял, но не перестал уходить от борьбы. Преимущество методично таяло, а за 15 секунд до гонга при счете 7:6 в пользу Алояна судья показал ему предупреждение, принесшее победу монголу – 8:7.
Вице-президент Федерации бокса России, судья международной категории Евгений Судаков после боя заявил, что судья в этом эпизоде действовал строго в соответствии правилам.
“Согласно регламенту боя, если боксер выигрывает и уходит от борьбы, судья должен показать ему замечание, а после двух таких замечаний – предупреждение, – объяснил Евгений Судаков, –Два замечания у него уже были. Так что судья просто обязан был показать ему предупреждение за пассивность, ставшее роковым. До конца боя оставалось 15 секунд, и наш боксер не успел его спасти. Претензий к судье быть не должно. Алоян сам отдал уже выигранный бой. Парню не хватило опыта. Думаю, таким образом сборная России не досчиталась реального золота, ведь Алоян демонстрировал на чемпионате мира очень качественный бокс” – приводит слова Судакова агентство “Весь Спорт”.
Правило, позволяющее судьям давать предупреждения за “уход от борьбы”, было принято накануне Олимпийских игр 2008 года в Пекине. Оно было направлено против кубинцев, которые при минимальном преимуществе за счет природной пластичности могли убегать от соперника по нескольку раундов. В полуфинальном поединке ЧМ в Милане это правило сработало против Миши Алояна.