«Բաց երաժշտության փառատոնը», որի հանդիսավոր բացումը տեղի ունեցավ հուլիսի 30-ին բազմաժանր գալա-համերգով, շարունակում է երաժշտասերներին տարբեր անակնկալներ մատուցել: Այսօրվա համերգում զուգահեռաբար կցուցադրվի «Այստեղ» փաստագրական ֆիլմը` ամերիկյան գեղարվեստական ֆիլմի նկարահանումների մասին, որի ցուցադրությունը կլինի 2010թ.:
«Արդեն 5 տարի է, ինչ ես ամեն տարի գալիս եմ Հայաստան, տեղ որոնելու առաջին ամերիկյան ֆիլմի համար, որը լիովին կնկարահանվի Հայաստանում եւ Ղարաբաղում: Նախպատրաստական աշխատանքները տեւեցին 2 ամիս, նույնքան հարկավոր եղավ նկարահանումների համար»,-ասել է ֆիլմի ռեժիսոր Բարդեն Քինգը:
Նրա խոսքերով, փաստագրական ֆիլմի ցուցադրումը «Բաց երաժշտության փառատոնի»շրջանակներում որոշ չափով կնպաստի «Այստեղ» ֆիլմի ստեղծագործական խմբի հաջողությանը, քանի որ փառատոնն արդեն իսկ նվաճել է պրոֆեսիոնալ շրջանակների եւ հանդիսատեսի համակրանքը:
«Բաց երաժշտության փառատոնն» անցնում է «Մոսկվա» կինոթատրոնի ամառային դահլիճում:
Փառատոնի հովանավորներն են ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը, Կոնվերսբանկը եւ Ջինիշյան հիմնադրամը:

“Фестиваль открытой музыки”, торжественное открытие которого состоялось 30-го июля многожанровым гала-концертом, продолжает предоставлять любителям музыки различные сюрпризы. На сегодняшнем концерте параллельно будет показан документальный фильм о съемках американского художественного фильма “Здесь”, который выйдет в прокат в 2010 году.
“Вот уже 5 лет я каждый год приезжал в Армению, чтобы выбрать места для съемок первого американского художественного фильма, который полностью был снят в Армении и в Карабахе. Подготовительные работы в Армении продлились 2 месяца, столько же понадобилось для съемок”, – сказал режиссер Браден Кинг.
По его словам, показ документального фильма в рамках “Фестиваля открытой музыки” в определенной степени обеспечит успех творческой группы фильма “Здесь”, так как фестиваль уже завоевал симпатии профессиональных и зрительских кругов.
“Фестиваль открытой музыки” проходит в летнем зале кинотеатра “Москва”.
Спонсорами фестиваля являются посольство США в Армении, компания VivaCell-MTS, Конверс банк и фонд Джинишян.