Միլանում կայացած Աշխարհի առաջնությունում ՌԴ-ն ներկայացնող հայ բռնցքամարտիկ Միշա Ալոյանը (մինչեւ 51կգ ք/կ), որը կիսաեզրափակչում 7:8 հաշվով զիջեց մոնղոլ բռնցքամարտիկ Տուգցոգտ Նիյամբարին, պարգեւատրման արարողությունից հետո պարզաբանել է, թե ինչու կիսաեզրափակչի 3-րդ ռաունդում հաղթելով 6:2 հաշվով, նա սկսեց խուսափել պայքարից, եւ արդյունքում պարտություն կրեց վերջին վայրկյաններին:
«Բռնցքամարտում միշտ պետք է մինչեւ վերջ աշխատել: Ցավոք, ես այդ ճշմարտությունը չափազանց թանկ գնով յուրացրի: Երկու ռաունդի ընթացքում ես վերահսկում էի մենամարտը մոնղոլ Նիյամբարի հետ եւ գերազանցում էի նրան հաշվով: Ընդմիջման ժամանակ մարզիչները ասում էին, որ ես շարունակեմ նույն ոգով, քանի որ դա արդյունավետ էր: Միայն թե ես չգիտես ինչու սկսեցի խուսափել պայքարից: Ես գիտեի, որ պասիվության համար նախազգուշացում են անում, սակայն կարեւորություն չտվեցի այդ կանոնին: Չէի սպասում, որ մրցավարներն այդքան խիստ դա ֆիքսում են: Հավանաբար, մարզիչները փորձում էին ինձ կողմնորոշել, սակայն ես ոչինչ չէի լսում: Արդյունքում` նախազգուշացում ստացա գոնգից մոտ 10 վայրկյան առաջ, երբ արդեն ոչինչ հնարավոր չէր շտկել: Ինձ համար դա ողբերգութհյուն էր: Ես հյուրանոց հասա ինչ-որ թմբիրի մեջ: Առավոտյան վիճակս մի քիչ շտկվեց, սակայն ցերեկը պարգեւատրությունն էր, եւ, ստանալով բրոնզե մեդալը, ես կրկին գիտակցեցի, որ ունեի ավելի բարձր տեղ գրավելու բոլոր շանսերը: Ես դրան այնքան մոտ էի, սակայն ինքնս ամեն ինչ փչացրեցի: Դե ինչ, կշարունակեմ աշխատել, ես չեմ կոտրվի»,-ասել է Մ.Ալոյանը:

Армянский боксер, представлявший Россию на чемпионате мира в Милане, Миша Алоян (в/к до 51 кг), уступивший в полуфинале монгольскому боксеру Тугцогту Ниямбаяру со счетом 7:8, после награждения, где он получил бронзу, объяснил, почему ведя в счете в третьем раунде полуфинального боя с монголом Тугцогтом Ниябаяром 6:2, он стал уходить от борьбы, что привело к поражению на последних секундах.
«В боксе всегда надо работать до конца. К сожалению, я усвоил эту истину слишком дорогой ценой. Два раунда я контролировал бой с монголом Ниямбаяром, уверенно вел в счете. В перерыве тренеры говорили, чтобы продолжал боксировать в том же стиле, поскольку он давал результат. Вот только я решил поработать вторым номером, и с самого начала третьего раунда стал уходить от борьбы. Я знал, что за пассивность дают предупреждение, но не придал должного значения этому правилу. Не ожидал, что судьи настолько жестко его фиксируют. Наверняка, тренеры пытались меня образумить, но я увлекся и совсем ничего не слышал. Вот и добегался – получил предупреждение примерно за 10 секунд до гонга, когда уже ничего нельзя было исправить. Для меня это стало трагедией. В гостиницу добирался совершенно опустошенный, в каком-то забытье. На утро стало легче, но днем было награждение, и, получив свою бронзовую медаль, я вновь осознал, что имел все шансы оказаться выше. Был к этому так близок, и сам все перечеркнул. Что же, буду работать дальше – я не сломаюсь”, – сказал Миша Алоян.