«Ես երբեք չեմ եղել Թուրքիայում եւ ոչ մի ցանկություն չունեմ այցելելու այդ երկիր: Նաեւ ցանկություն չունեմ այցելելու Գերմանիա: Այս երկու երկրներն են մեղավոր Հայոց ցեղասպանության համար»,-Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպմանը ասել է աշխարհահռչակ կոմպոզիտոր Միշել Լեգրանը:
Ըստ Լեգրանի, միայն Երեւանում նա զգաց, որ գտնվում է իր Հայրենիքում: «Երբ ես առաջին անգամ եկա Երեւան 2 տարի առաջ, այդ զգացողությունը վերջնականապես ձեւավորվեց իմ մեջ: Եվ թեեւ ես հայ եմ միայն մայրական կողմով, այնուամենայնիվ, ես այստեղ հարազատներ ունեմ, որոնց շատ եմ սիրում»,-ասել է մաեստրոն:
Սեպտեմբերի 15-ին Արամ Խաչատուրյանի անվան մեծ համերգասրահում տեղի կունենա Միշել Լեգրանի մենահամերգը, որին կմասնակցեն Պետական երիտասարդական կամերային նվագախումբը, ինչպես նաեւ կոմպոզիտորի կինն ու քույրը:
Հայաստանում Լեգրանի համերգների կազմակերպիչն է ՀՀ մշակույթի նախարարությունը City Lights Production-ի հետ համատեղ, որը գլխավորում են հայտնի հայ ջազմեն Լեւոն Մալխասյանն ու ՎՏԲ բանկը:
Ֆրանսիացի կոմպոզիտոր, գործիքավորող, դիրիժոր եւ դաշնակահար Միշել Ժան-Լեգրանը ծնվել է 1932թ. Փարիզում: Նրա հայրը ֆրանսիացի կոմպոզիտոր ու դերասան Ռայմոնդ Լեգրանն է եւ հայ դաշնակահարուհի Հայկանուշ Մարսել Տեր-Միքաելյանը: Առաջին երաժշտկան փորձը Լեգրանը ստացել է հորից: 11 տարեկան հասակում Միշելն ընդունվել է Փարիզի կոնսերվատորիա: Ավարտելուց հետո նա բնակության է մեկնել ԱՄՆ, որտեղ երաժշտություն է գրել կինոարվեստի ոսկե ֆոնդ մտած ֆիլմերի համար` «Շերբուրյան հովանոցներ», «Աղջիկները Ռոշֆորից» եւ այլն: Լեգրանի ստեղծագործությունները կատարել են հայտնի դաշնակահարներ Օսկար Պիտերսոնը, Քաունթ Բեյսյան, Չարլի Պարկերը: Միշել Լեգրանը երեք «Օսկար» եւ հինգ «Գրեմի» է ստացել:

I have never been to Turkey and don’t have any desire to visit that country. Two states are to blame for Armenian Genocide,” world famous composer Michel Legrand told journalists in Yerevan.
“When I first visited Yerevan 2 years ago, I felt this was the only place that made me feel like my real homeland. And though I am Armenian only by my mother’s side, I have relatives here whom I love very much,” maestro said.
On September 15, Aram Khachatryan big concert hall will host Michel Legrand’s concert with the participation of State Youth Chamber Orchestra, as well as the composer’s wife and daughter.
Concert organizers is RA Ministry of Culture in collaboration with City Lights Productions (Director: Armenian jazzman Levon Malkhasyan) and VTB Bank.
French composer, arranger, conductor and piano player Michel Jean Legrand was born in 1932 in Paris in the family of French composer and actor Raymond Legrand and Armenian piano player Haykanush Marcelle Ter-Mikayelyan. Future musician gained his first musical experience from his father. At age 11, he entered Paris Conservatory. Upon graduation, he moved to United States where he started writing music for films. Legrand’s music for The Umbrellas of Cherbourg, The Young Girls of Rochefort and many other motion pictures became masterpieces of cinema art. His musical compositions have been performed by renowned piano players Oscar Peterson, Caunt Beisya and Charlie Parker. Michel Legrand his a winner of 3 Oscar and 5 Grammy nominations.