«Ես երբեք չեմ եղել Թուրքիայում եւ ոչ մի ցանկություն չունեմ այցելելու այդ երկիր: Նաեւ ցանկություն չունեմ այցելելու Գերմանիա: Այս երկու երկրներն են մեղավոր Հայոց ցեղասպանության համար»,-Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպմանը ասել է աշխարհահռչակ կոմպոզիտոր Միշել Լեգրանը:
Ըստ Լեգրանի, միայն Երեւանում նա զգաց, որ գտնվում է իր Հայրենիքում: «Երբ ես առաջին անգամ եկա Երեւան 2 տարի առաջ, այդ զգացողությունը վերջնականապես ձեւավորվեց իմ մեջ: Եվ թեեւ ես հայ եմ միայն մայրական կողմով, այնուամենայնիվ, ես այստեղ հարազատներ ունեմ, որոնց շատ եմ սիրում»,-ասել է մաեստրոն:
Սեպտեմբերի 15-ին Արամ Խաչատուրյանի անվան մեծ համերգասրահում տեղի կունենա Միշել Լեգրանի մենահամերգը, որին կմասնակցեն Պետական երիտասարդական կամերային նվագախումբը, ինչպես նաեւ կոմպոզիտորի կինն ու քույրը:
Հայաստանում Լեգրանի համերգների կազմակերպիչն է ՀՀ մշակույթի նախարարությունը City Lights Production-ի հետ համատեղ, որը գլխավորում են հայտնի հայ ջազմեն Լեւոն Մալխասյանն ու ՎՏԲ բանկը:
Ֆրանսիացի կոմպոզիտոր, գործիքավորող, դիրիժոր եւ դաշնակահար Միշել Ժան-Լեգրանը ծնվել է 1932թ. Փարիզում: Նրա հայրը ֆրանսիացի կոմպոզիտոր ու դերասան Ռայմոնդ Լեգրանն է եւ հայ դաշնակահարուհի Հայկանուշ Մարսել Տեր-Միքաելյանը: Առաջին երաժշտկան փորձը Լեգրանը ստացել է հորից: 11 տարեկան հասակում Միշելն ընդունվել է Փարիզի կոնսերվատորիա: Ավարտելուց հետո նա բնակության է մեկնել ԱՄՆ, որտեղ երաժշտություն է գրել կինոարվեստի ոսկե ֆոնդ մտած ֆիլմերի համար` «Շերբուրյան հովանոցներ», «Աղջիկները Ռոշֆորից» եւ այլն: Լեգրանի ստեղծագործությունները կատարել են հայտնի դաշնակահարներ Օսկար Պիտերսոնը, Քաունթ Բեյսյան, Չարլի Պարկերը: Միշել Լեգրանը երեք «Օսկար» եւ հինգ «Գրեմի» է ստացել:

«Я никогда не был в Турции, и никакого желания посетить эту страну у меня нет. Так же нет желания посещать Германию. Эти две страны виновны в Геноциде армян», – заявил на встрече с журналистами в Ереване всемирно известный композитор Мишель Легран.
По словам Леграна, только в Ереване он ощутил, что находится на Родине. «Когда я впервые приехал в Ереван 2 года тому назад, это чувство у меня окончательно оформилось. И хотя я армянин только по матери, тем не менее, у меня здесь живут родственники, которых я очень люблю», – сказал маэстро.
15 сентября в Большом концертном зале им. Арама Хачатуряна состоится сольный концерт Мишеля Леграна, в котором примут участие Государственный молодежный камерный оркестр, а также жена и сестра композитора.
Организаторами концерта Леграна в Армении являются Министерство культуры Армении совместно с City Lights Productions, которую возглавляет известный армянский джазмен Левон Малхасян и ВТБ-банк.
Французский композитор, аранжировщик, дирижер и пианист Мишель Жан Легран родился в 1932 году в Париже. Его родителями были французский композитор и актер Раймонд Легран и армянка по происхождению, пианистка Айкануш Марсель Тер-Микаелян. Первый музыкальный опыт Легран получил у своего отца. В 11 лет Мишель поступил в Парижскую консерваторию. После окончания консерватории он переехал жить в США, где писал музыку к фильмам, вошедшим в золотой фонд киноискусства: «Шербурские зонтики», «Девушки из Рошфора» и другие. Произведения Леграна исполняли всемирно известные пианисты, такие как Оскар Питерсон, Каунт Бейся, Чарли Паркер. Мишель Легран является обладателем трех “Оскаров” и пяти “Гремми”.