Եվրատեսիլ երգի մրցույթի մրցավարային խմբի անդամները սեպտեմբերի 11-ին հավաքվեցին Օսլոյում, որպեսզի որոշում ընդունեն Եվրատեսիլ 2009 մրցույթին հայ երգչուհիներ Ինգա եւ Անուշ Արշակյանների օգտին քվեարկած ադրբեջանցի քաղաքացիներին հարցաքննության ենթարկելու վերաբերյալ տեղեկատվության կապակցությամբ: Այդ մասին հայտարարել է մրցույթի գործադիր տնօրեն Սվանտե Սոկսելիուսը: Նրա խոսքով, խմբի որոշումը կուղարկվի Եվրոպական հեռարձակման միության հեռուստատեսային կոմիտե, որը մոտակա օրերին կհրապարակի վերջնական որոշումը: Ինչպես նշեկ է Սվանտե Սոկսելիուսը, Ադրբեջանին առաջադրված մեղադրանքները կհանվեն կամ էլ նրան կմեղադրեն մրցույթի կանոնները խախտելու մեջ եւ երեք տարով կզրկեն մասնակցության իրավունքից:
Եվրատեսիլի մրցավարային խմբի մեջ մտնում են պատվիրակներ Ռուսաստանից, Սերբիայից, Նորվեգիայից, Իսպանիայից, Հոլանդիայից, Իռլանդիայից եւ 2 ներկայացուցիչ Շվեդիայից, հաղորդում է Radio Free Europe-ը:
Ավելի վաղ ադրբեջանական մամուլում տեղեկատվություն էր հայտնվել այն մասին, որ Ադրբեջանի Ազգային անվտանգության նախարարությունը հարցաքննության է կանչել 43 քաղաքացիների, ովքեր Եվրատեսիլ 2009 մրցույթին քվեարկել էին հայ երգչուհիներ Ինգա եւ Անուշ Արշակյանների օգտին: Ադրբեջանի պաշտոնական անձինք հերքում են այդ փաստը:

Eurovision’s Reference Group which consists of eight members has met in Oslo and discussed the issue of interrogating Azeri citizens who voted for Armenian singers Inga and Anush Arshakyans during Eurovision 2009 contest, Eurovision’s Executive Director Svante Stockselius said. A decision by the group will be sent to the European Broadcasting Union’s Television Committee, which will announce a final decision on Azerbaijan in the coming days.
Stockselius said Azerbaijan could be cleared of the charges or it could be found to have violated Eurovision rules and either fined or banned from participating in the contest for up to three years.
Reference Group consists of delegates from Russia, Serbia, and Norway, Spain, Holland, Ireland, and two representatives from Sweden, Radio Free Europe reports.