Եվրատեսիլ երգի մրցույթի մրցավարային խմբի անդամները սեպտեմբերի 11-ին հավաքվեցին Օսլոյում, որպեսզի որոշում ընդունեն Եվրատեսիլ 2009 մրցույթին հայ երգչուհիներ Ինգա եւ Անուշ Արշակյանների օգտին քվեարկած ադրբեջանցի քաղաքացիներին հարցաքննության ենթարկելու վերաբերյալ տեղեկատվության կապակցությամբ: Այդ մասին հայտարարել է մրցույթի գործադիր տնօրեն Սվանտե Սոկսելիուսը: Նրա խոսքով, խմբի որոշումը կուղարկվի Եվրոպական հեռարձակման միության հեռուստատեսային կոմիտե, որը մոտակա օրերին կհրապարակի վերջնական որոշումը: Ինչպես նշեկ է Սվանտե Սոկսելիուսը, Ադրբեջանին առաջադրված մեղադրանքները կհանվեն կամ էլ նրան կմեղադրեն մրցույթի կանոնները խախտելու մեջ եւ երեք տարով կզրկեն մասնակցության իրավունքից:
Եվրատեսիլի մրցավարային խմբի մեջ մտնում են պատվիրակներ Ռուսաստանից, Սերբիայից, Նորվեգիայից, Իսպանիայից, Հոլանդիայից, Իռլանդիայից եւ 2 ներկայացուցիչ Շվեդիայից, հաղորդում է Radio Free Europe-ը:
Ավելի վաղ ադրբեջանական մամուլում տեղեկատվություն էր հայտնվել այն մասին, որ Ադրբեջանի Ազգային անվտանգության նախարարությունը հարցաքննության է կանչել 43 քաղաքացիների, ովքեր Եվրատեսիլ 2009 մրցույթին քվեարկել էին հայ երգչուհիներ Ինգա եւ Անուշ Արշակյանների օգտին: Ադրբեջանի պաշտոնական անձինք հերքում են այդ փաստը:

Члены референтной группы конкурса песни Евровидение собрались 11 сентября в Осло, чтобы принять решение в связи с информацией о допросе азербайджанских граждан, проголосовавших на конкурсе Евровидение 2009 за армянских певиц Ингу и Ануш Аршакян. Об этом заявил исполнительный директор конкурса Сванте Стокселиус. По его словам, решение группы будет отправлено в Телевизионный комитет Европейского вещательного союза, который огласит окончательное решение в ближайшие дни. Как отметил Сванте Стокселиус, обвинения с Азербайджана могут быть сняты, или же его могут обвинить в нарушении прав конкурса и лишить участия в конкурсе на три года.
В рефeрентную группы Евровидении входят делегаты России, Сербии, Норвегии, Испании, Голландии, Ирландии и 2 представителя из Швеции, передает Radio Free Europe.
Ранее в азербайджанской прессе появилась информация о том, что Министерство национальной безопасности Азербайджана вызывало на допросы 43 граждан, проголосовавших на конкурсе песни Евровидение 2009 за армянских певиц Ингу и Ануш Аршакян. Официальные лица Азербайджана этот факт отрицают.