Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում անցկացվող «Ռուսական խոսքի օրեր» միջոցառումներին մասնակից գրականության, հրապարակախոսության, զանգվածային լրատվության, երաժշտության, թատրոնի եւ կինոյի բնագավառների մեկ տասնյակից ավելի ռուս ներկայացուցիչների: Այդ մասին հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը:
Նախագահն ընդգծել է նման նախաձեռնությունների կարեւորությունը հումանիտար ոլորտում հայ-ռուսական ռազմավարական դաշնակցային փոխգործակցության զարգացման եւ մեր երկրում ռուսաց լեզվի ու ռուսական մշակույթի տարածման գործում: Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ ռուսերենի դասավանդումը Հայաստանի կրթական համակարգի բոլոր օղակներում դրված է բարձր մակարդակի վրա, ինչի վկայությունը ռուսաց լեզվի տարբեր օլիմիպիադաներում Հայաստանի արձանագրած հաջողություններն են:
Հյուրերը նախագահին պատմել են իրենց տպավորությունների, հայ-ռուսական մշակութային համագործակցության զարգացման նոր մտահղացումների մասին: Մասնավորապես, խոսվել է դպրոցական եւ ուսանողական փոխանակումներ, նաեւ գրական եւ թատերական շրջանակների հետ համատեղ նախագծեր իրականացնելու մասին:
Սերժ Սարգսյանը ողջունել է հյուրերի նախաձեռնությունները եւ ասել, որ ուրախ կլինի տեսնելու, որ ներկայացված առաջարկները որոշ ժամանակ անց արդեն վերածվել են կոնկրետ ծրագրերի:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո սեպտեմբերի 9-15 Հայաստանում անցնում էին «Ռուսական խոսքի օրեր»: «Ռուսական խոսքի օրերի» գլխավոր հովանավորները Հայաստանում ՎՏԲ Բանկ Հայաստանն ու «Արմավիա» ավիաընկերությունն է:

15 Сентябрь 2009 - 17:18 AMT
Мероприятия, подобные “Дням русского слова”, важны в контексте развития армяно-русского гуманитарного сотрудничества
Президент Армении Серж Саргсян 15-го сентября принял представителей сферы литературы, музыки, кино, театра России, принимающих участие в мероприятиях в рамках “Дней русского слова”. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент подчеркнул важность проведения подобных мероприятий в контексте развития армяно-русского стратегического сотрудничества в гуманитарной сфере и распространения русского языка и русской литературы в Армении.
Гости рассказали президенту о своих впечатлениях, поделились идеями по развитию армяно-русского сотрудничества в сфере культуры, а также обсудили вопрос осуществления школьных и студенческих обменов и совместных театральных и литературных проектов.
Приветствовав данную инициативу, Серж Саргсян отметил, что будет рад воплощению этих предложений в жизнь.
Под высоким патронажем президента Армении Сержа Саргсяна с 9 по 15 сентября в Армении проходили “Дни русского слова”. Генеральными спонсорами “Дней русского слова” в Армении являются Банк ВТБ (Армения) и авиакомпания “Армавиа”.