Սեպտեմբերի 17-ին մեկնարկում է «Չեմպիոնների լիգայից» հետո նշանակությամբ երկրորդ ֆուտբոլի եվրոպական գավաթի մրցաշարը կամ ինչպես ընդունված է այն անվանել «ՈւԵՖԱ-ի գավաթը», մինչ եզրափակիչ փուլը այս տարի հասել է նաեւ Ռումինիայի «Տիմիշոարան», որտեղ հանդես են գալիս ՀՀ հավաքականի ֆուտբոլիստներ զույգ եղբայրներ Արման եւ Արտավազդ Քարամյանները:
Ռումինիայի փոխչեմպիոնը վիճակահանության արդյունքում հայտնվել է A խմբում, որտեղ են հայտնվել նաեւ Ամստերդամի «Այաքսը», Զագրեբի «Դինամոն» եւ Բելգիայի «Անդերլեհտը»:
Այսօր «Տիմիշոարան» իր առաջին խաղը կանցկացնի «Այաքսի» դեմ խաղում: Մասնագետներն այս խաղում Ամստերդամի ակումբին են համարում ֆավորիտ, եւ ընդհանրապես, ըստ բուքմեկերների ռումինական թիմը համարվում է A խմբի աուտսայդերը: «Տիմիշոարայի» հաղթանակն առաջիկա խաղում գնահատվում է 10 գործակիցով, այն դեպքում երբ «Այաքսի» հաղթանակը բուքմեկերները գնահատում են 1,25:
Եվ չնայած նրան, որ «Տիմիշոարայի» առաջիկա մրցակիցը առասպելական «Այաքսն» է, ռումինական ակումբի ֆուտբոլիստները չեն պատրաստվում ժամանակից շուտ հանձնվել: Ըստ ռումինացիների կիսապաշտպան Արտավազդ Քարամյանի, նա եւ նրա թիմակիցներն ամեն ինչ կանեն ապացուցելու համար, որ պատահական չեն հայտնվել Եվրոպայի լիգայում:
«Մենք գիտենք, «Այաքսը» մեծ թիմ է եւ առաջիկա խաղը դժվար է լինելու: Սակայն մենք շատ դժվար հանդիպումներ ունեցանք այս մրցաշարի ճանապարհին եւ ցանկանում ենք ապացուցել, որ պատահական չենք հայտնվել Եվրոպայի լիգայում: Մենք համերաշխ կոլեկտիվ ունենք, եւ եթե առաջիկա խաղում գործենք այնպես, ինչպես որակավորման խաղերում, մենք շանս կունենանք»,-Քարամյանի խոսքերն է մեջբերում ռումինական թիմի պաշտոնական կայքէջը:
Փորձը ցույց է տալիս, որ բուքմեկերները միշտ չէ , որ ճիշտ են լինում` ռումինական թիմը դա ապացուցեց Չեմպիոնների լիգայի դեռեւս 3-րդ որակավորման փուլում, դուրս մղելով ՈւԵՖԱ-ի գավաթակիր Դոնեցկի «Շախտյորին»: Սակայն ռումինական թիմին չհաջողվեց հաղթահարել «Շտուտգարդ» կոչվող պատնեշը` եւ «Տիմիշոարան» տանուլ տալով երկու հանդիպումներում 0:2 հաշվով, հայտնվեց Եվրոպայի լիգայում:

17 сентября стартует второй по значимости после “Лиги чемпионов” европейский футбольный кубковый турнир “Лига Европы” или как его привыкли называть “Кубок УЕФА”, до финального этапа которого в этом году добралась также румынская “Тимишоара”, в которой выступают футболисты сборной Армении братья-близнецы Арман и Артавазд Карамяны.
Вице-чемпион Румынии в результате жеребьевки попал в группу А, где также оказались амстердамский “Аякс”, загребский “Динамо” и бельгийский “Андерлехт”.
Сегодня “Тимишоара” проведет свой первый матч в рамках группового этапа на выезде против “Аякса”. Специалисты в этом матче амстердамский клуб считают явным фаворитом, и вообще, согласно котировке букмейкеров, румынская команда считается аутсайдером группы А. Победа “Тимишоары” в предстоящем матче оценивается коэффицентом 10, в то время как победу “Аякса” букмейкеры оценили в 1.25.
И даже несмотря на то, что предстоящий соперник “Тимишоары” легендарный “Аякс”, футболисты румынского клуба не собираются досрочно сдаваться. По словам хавбека румынцев Артавазда Карамяна, он и его товарищи по команде сделают все, чтобы доказать, что не случайно оказались в Лиге Европы.
“Мы знаем, что “Аякс” является великой командой и предстоящая игра будет трудной. Но мы провели очень трудные встречи на пути к этому турниру и хотим доказать, что неслучайно оказались в Лиге Европы. У нас сплоченный коллектив, и если в предстоящей игре будем действовать так же, как и в квалификационных играх, то у нас будет шанс”, – приводит слова Карамяна официальный сайт румынской команды.
Опыт показывает, что и букмейкеры не всегда правы: румынская команда это доказала еще в 3 квалификационном раунде Лиги Чемпионов, выбив действующего обладателя Кубка УЕФА донецкий “Шахтер”. Но немецкий барьер под названием “Штутгарт” румынской команде преодолеть не удалось и “Тимишоара”, проиграв по итогам двух встреч со счетом 0:2, оказалась в Лиге Европы.