Այօր Երեւանում Հովհաննես Թումանյանի տան թանգարանի մոտ հավաքվել էին բոլոր թումանյանական հեքիաթների հերոսները` Քաջ Նազարը, Ուստիանը, շունն ու կատուն, Անբան Հուռին եւ այլն: «Թումանյանական հեքիաթի օր» փառատոնը արդեն չորրորդ տարին է, որ հավաքում է իր շուրջ ոչ միայն Հայաստանի , այլ նաեւ ԱՊՀ-ի տարբեր երկրների երեխաներին: Սկսած 2006 թ-ից Միջազգային տիկնիկային միության նախագահ Արմեն Սաֆարյանի ղեկավարությամբ փառատոնը կազմակերպվում է ամեն տարի:
Այս տարի «Թումանյանական հեքիաթի օր» միջազգային փառատոնը անցավ Թումանյանի հարազատ գյուղում` Դսեղում, սեպտեմբերի 5-11-ը: Կազմակերպվել էին տարբեր տիկնիկային ներկայացումներ, վարպետության դասեր եւ ցուցադրվեցին մանկական ֆիլմեր: Երեխաները ներկայացրեցին մի քանի բեմադրություններ իրենց ինքնաշեն տիկնիկներով: Փառատոնին մասնակցեցին երեխաներ Ռուսաստանից, Սլովենիաից, Հունգարիայից, Լեհաստանից եւ Լիտվայից:

18 Сентябрь 2009 - 17:26 AMT
Сегодня в Ереване, у дома-музея писателя Ованеса Туманяна собрались все герои туманяновских сказок: Храбрый Назар, Устиан, Кот и собака, Бездельница Ури и другие. Фестиваль, под названием “День Туманяновской сказки” уже четвертый год собирает вокруг себя детей не только из Армении, но и из разных стран СНГ. Начиная с 2006 года, под руководством президента Международного кукольного союза Армена Сафаряна этот фестиваль организовывается ежегодно.
В этом году международный фестиваль “День Туманяновской сказки” проходил с 5 по 11 сентября в Дсехе – родном селе Ованеса Туманяна, где были организованы разные кукольные представления, мастер классы и были показаны детские фильмы. Дети сыграли несколько постановок, представив свои самодельные куклы. В фестивале принимали участие дети из России, Венгрии, Словении, Польши и Литвы.