Սեպտեմբերի 22-ին Իսպանիայի Վալենսիա քաղաքում մեկնարկում է շախմատային մրցաշարը երկու նախկին աշխարհի չեմպիոններ` Անատոլի Կարպովի (աշխարհի 12-րդ չեմպիոն) եւ Գարրի Կասպարովի ((աշխարհի 13-րդ չեմպիոն) միջեւ:
25 տարի առաջ, 1984թ. Կարպովն ու Կասպարովն առաջին անգամ սկսեցին պայքարը շախմատի թագի համար:
Այն ժամանակ շուրջ 5 ամիս տեւած խաղն անարդյունք ավարտվեց` Կարպովի օգտին 5:3 հաշվով հանդիպումը դադարեցվեց Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի (ՖԻԴԵ) նախագահի որոշմամբ: ՖԻԴԵ-ի այն ժամանակվա ղեկավար Ֆլորենսիո Կամպոմանեսը դադարեցրեց խաղը շախմատիսնտների առողջական վիճակի վերաբերյալ մտավախությունների պատճառով, թեեւ երկուսն էլ պնդում էին, որ պատրաստ են շարունակել խաղը:
1985 թվականին նոր խաղում Կասպարովը հաղթեց Կարպովին եւ դարձավ աշխարհի ամենաերիտասարդ չեմպիոնը` 13-11 հաշվով հաղթելով 24 պարտիայից բաղկացած խաղում:
Պաշտոնապես խաղը մեկնարկում է սեպտեմբերի 21-ին, սակայն առաջին պարտիան տեղի կունենա սեպտեմբերի 22-ին: Հին մրցակիցների սեպտեմբերի 22-25-ը կայանալիք նոր հանդիպման շրջանակներում կլինեն 4 արագ եւ 8 բլից պարտիաներ: Սեպտեմբերի 22 եւ 23-ին նրանք 2 պարտիա կխաղան յուրաքանչյուր քայլի համար 25 րոպե+5 վայրկյան հսկողությամբ, սեպտեմբերի 24-ին` բլից, յուրաքանչյուր քայլի համար 5 րոպե+2 վայրկյան հսկողությամբ:
Կարպովի հետ առաջիկա խաղին Կասպարովը պատրաստվում էր Նորվեգիայում` խաղալով երիտասարդ նորվեգացի շախմատիստ Մագնուս Կարլսենի հետ, իսկ Կարպովը նախապատրաստման համար օգտագործել է համակարգիչը, ինչպես նաեւ խաղերը գրոսմայստերների հետ:
Հիշեցնենք, որ ընդամենը աշխարհի չեմպիոնի կոչման համար պաշտոնական խաղերում Կարպովն ու Կասպարովը հանդիպել են հինգ անգամ: Վերջին խաղը տեղի ունեցավ 1990թ. Նյու Յորքում:

22 сентября в испанской Валенсии начинается шахматный матч между двумя бывшими чемпионами мира – Анатолием Карповым (12-й чемпион мира) и Гарри Каспаровым (13-й чемпион мира).
25 лет назад, в 1984 году, Карпов и Каспаров впервые сошлись в борьбе за мировую шахматную корону.
Тогда продолжавшийся пять месяцев матч закончился безрезультатно – при счете 5-3 в пользу Карпова встреча была прекращена по решению президента Международной федерации шахмат (ФИДЕ). Тогдашний глава ФИДЕ Флоренсио Кампоманес прервал встречу из-за опасений о состоянии здоровья шахматистов, хотя оба они утверждали, что готовы продолжать матч.
В 1985 году в новом матче Каспаров обыграл Карпова и стал самым молодым чемпионом мира, победив в матче из 24 партий со счетом 13-11.
Официально матч начинается 21 сентября, но первая партия будет сыграна 22 числа. В рамках новой встречи старых соперников с 22 по 25 сентября будут сыграны 4 быстрых и 8 блицпартий. 22 и 23 сентября они сыграют по 2 партии с контролем 25 минут + 5 секунд на ход, 24 сентября – блиц с контролем 5 минут + 2 секунды на ход.
К новому матчу с Карповым Каспаров готовился к Норвегии, играя с молодым норвежским шахматистом Магнусом Карлсеном. Карпов же для подготовки использовал компьютер, а также игры против гроссмейстеров.
Напомним, что всего в официальных матчах за звание чемпиона мира Карпов и Каспаров встречались пять раз. Последний матч прошел в 1990 году в Нью-Йорке.