Հոկտեմբերի 1-8 Երեւանում Հայաստանի նախագահի հովանավորությամբ եւ Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ տեղի կունենա «ՀայՖեստ» յոթերորդ թատերական փառատոնը:
Փառատոնին կմասնակցեն 33 թատրոններ 22 երկրներից, այդ թվում` Մեծ Բրիտանիայից, Կանադայից, Իսլանդիայից, Ֆրանսիայից, Ղազախստանից, Սլովենիայից, Լեհաստանից, Իրանից եւ այլն: Փառատոնի շրջանակներում երեւանյան 16 թատերական բեմերում կցուցադրվի 50 ներկայացում:
«Հայ Ֆեստի» կազմակերպիչները երեւանյան հանդիսատեսին հնարավորություն կընձեռեն տեսնելու աշխարհի հայտնի թատրոնների ներկայացումները` Ֆիլիպ Ժանտի Թատրոն (Ֆրանսիա), Տրիքստեր (Շվեյցարիա), Կրեդո (Բուլղարիա): Փառատոնին, բացի դրանից, կմասնակցեն հայտնի միջազգային թատերական փորձագետներ` Նոել Վիտսը, Պիտ Բրուքսը Գեղարվեստի լոնդոնյան համալսարանից, Յանա Պրեկովան թատերական ու բեմական գեղանկարչության Պրահայի կվադրեինալեից, Դավիթ Բուրմանը` ԿուկԱրտ պետերբուրգյան փառատոնի տնօրենը:
Այս տարի «Հայ Ֆեստ» փառատոնը կբացի բուլղարական Կրեդո թատրոնը «Շինել» բեմադրությամբ` ըստ Նիկոլայ Գոգոլի համանուն ստեղծագործության:

On October 1-8 Yerevan will host the 7th High Fest international theatre festival under the patronage of RA President and the sponsorship of Culture Ministry.
Festival will be attended by 33 theatre representatives from 22 countries, including Great Britain, Canada, Iceland, France, Kazakhstan, Slovenia, Poland and Iran. Within festival frameworks, 50 performances will bе played on 16 theatrical stages in Yerevan.
Festival organizers will enable audience to watch spectacles staged in the world’s best-known theatres including Philippe Genty (France), Trickster Theatre (Switzerland) and Credo (Bulgaria). Festival will be also attended by international theatrical experts Noel Wits, Pete Brooks (Fine Arts Academy of London), Yana Prekova (Paris Quadrinale of Theatre and Stage Painting) and David Burman (Director of Cook Art Festival, St. Petersburg)
“The Overcoat” (author: Nikolay Gogol), performance staged by Bulgarian Credo theatre, will this year open High Fest.