Սեպտեմբերի 23-26-ը ամենահարավային առողջարանային Օբերդորֆ գերմանական քաղաքում 41-րդ անգամ կանցկացվի «Նեբելնհորն Թրոֆի» ավանդական միջազգային մրցաշարը: Այս տարի մրցումներն ունեն որակավորման մրցաշարի կարգավիճակ Վանկուվերում 2010թ. Օլիմպիական խաղերի ընտրության համար:
Ինչպես հաղորդում է մրցաշարի պաշտոնական կայքը, ՕԽ խաղարկվում է 6 տեղ տղամարդկանց եւ կանանց մենախաղի մրցումների համար, 4 տեղ զույգերի, 5 տեղ պարի համար:
Հայաստանը նույնպես այդ մրցաշարին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել: Այս անգամ առաջին անգամ սառույցի վրա դուրս կգա ամերիկահայ գեղասահորդ – մենասահորդ Պիեր Բալյանը: Կանացի մենախաղի մրցաշարի մասնակիցն է Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Անի Վարդանյանը: Գեղամ Վարդանյանը այս անգամ կլինի պահեստային:
Հիշեցնենք, որ Բալյանը դեռ անցյալ տարվանից ցանկություն հայտնեց ներկայացնել Հայաստանը միջազգային ասպարեզում, եւ որոշված էր մարտ ամսին Լոս Անջելոսում կայացած աշխարհի առաջնությանը նրան ներկայացնել, սակայն Բալյանի Հայաստանի քաղաքացիություն ստանալու հարցը ձգձգվեց:
Պիեր Բալյանը ԱՄՆ-ի պատանեկան առաջնությունում գրավեց 8-րդ տեղը, իսկ մեծահասակների առաջնությանը`18-րդ տեղը: Նա մարզվում էր լեգենդար Իրինա Ռոդնինայի եւ մարզիչ Ալեքսեյ Միշինի մոտ: Նա արդեն 25 տարեկան է: Սովորաբար գեղասահորդներն իրենց կարիերան ավարտում են 25-27 տարեկանում: Սակայն նա դեռ 1-2 տարի կկարողանա Հայաստանը ներկայացնել:
Անին եւ Գեղամը պատրաստվում էին Լոս Անջելեսի վարկանիշային մրցումներին հայտնի մարզիչ Րաֆաել Հարությունյանի ղեկավարությամբ (աշխարհի հնգակի չեմպիոնուհի Միշել Կվանի վերջին մարզիչն է):
Այդ մրցախաղին մասնակցելու համար ներկայացվել են ռեկորդային քանակի հայտեր: Ամեն երկրից կարող է մասնակցել միայն մեկ մարզիկ: Բացառություն արվեց միայն մրցախաղի տերերի ` Գերմանիայի ներկայացուցիչների համար:

23 Сентябрь 2009 - 06:26 AMT
С 23 по 26 сентября в самом южном курортном городе Германии Оберсдорфе в 41 раз пройдет традиционный международный турнир “Небельхорн Трофи”. В этом году соревнования имеют статус квалификационного турнира для отбора на 21-ые Олимпийские игры в Ванкувере 2010.
Как сообщается на официальном сайте турнира, на нем разыгрываются по 6 мест на ОИ у мужчин и женщин среди одиночников, 4 места в парах, 5 мест в танцах.
Армения на этот турнир также заявила своих спортсменов. На этот раз впервые на лед выйдет американский фигурист-одиночник армянского происхождения Пьер Балян. А в женском одиночном турнире выступит бессменная представительница Армении Ани Варданян. Гегам Варданян в этот раз будет запасным.
Напомним, что Балян еще в прошлом году изъявил желание представлять Армению на международной арене, и было запланировано на мартовский чемпионат мира в Лос-Анджелесе заявить его, но вопрос получения Баляном гражданства Армении затянулся.
Пьер Балян в юниорском первенстве США занимал 8 место, а чемпионате среди взрослых – 18 место. Ранее он тренировался у легенды фигурного катания Ирины Родниной и у тренера Алексея Мишина. Баляну уже 25 лет. Обычно фигуристы-одиночники завершают свою карьеру в 25-27 лет. Предполагается, что он сможет выступать под флагом Армении 1-2 года.
А Ани и Гегам готовились к рейтинговому соревнованию в июне в Лос-Анджелесе (США) под руководством известного тренера Рафаэля Арутюняна (последний тренер пятикратной чемпионки мира Мишель Кван).
На участие в этом турнире было подано рекордное число заявок. От каждой страны имеет право выступать только один спортсмен. Исключение сделано для хозяев турнира – фигуристов Германии, которые будут представлены тремя парами, тремя танцевальными дуэтами, тремя одиночницами и одним одиночником.