Սեպտմբերի 29-30-ին Հայաստանում տեղի կունենա արվեստի քննադատների «Անցյալի ու ներկայի միջեւ. Արդյոք արվեստի քննադատությունն ապագա ունի ապատարածականացված համատեքստում» խորագրով միջազգային կոնգրեսը, որի կազմակերպիչներն են Արվեստի քննադատների միջազգային ասոցիացիան (ԱՔՄԱ) եւ Հայաստանի ԱՔՄԱ-ն:
Գիտաժողովին կքննարկվեն ժամանակակից քննադատության հետ կապված հարցեր, ինչ նմանություններ եւ տարբերություններ կան այդ խնդիրների առնչությամբ, ինչ փոփոխություների է ենթարկվում արվեստի քննադատությունը ժամանակի հետ եւ այլն:
Կոնգրեսում Հայաստանը ներկայացնում են Վարդան Ազատյանը, Ռուբեն Արեւշատյանը, Հրաչ Բայադյանը, Արա Նեդոլյանը, Նազարեթ Կարոյանը, Վարդան Ջալոյանը: Կոնգրեսի ընթացքում նախատեսվում են նաեւ ընդհանուր քննարկումներ, այցելություններ թանգարաններ ու ուսումնական հաստատություններ:

23 Сентябрь 2009 - 09:38 AMT
29-30 сентября в Армении состоится международный конгресс критиков искусства «Между прошлым и настоящим. Имеет ли критика искусства будущее в непространственном контексте», организаторами которого являются Международная ассоциация критиков искусства (МАКИ) и МАКИ Армении.
В научной конференции примут участие около двадцати критиков искусства, историки, теоретики искусства и кураторы стран Ближнего Востока, Центральной Азии и Южного Кавказа.
В конгрессе будут обсуждены вопросы, связанные с современной критикой, какие вообще проблемы имеет сегодня критика искусства, какие у этих проблем сходства и отличия, каким изменениям со временем подвергается критика искусства и т. д.
Армянскую сторону на конгрессе представят Вардан Азатян, Рубен Аревшатян, Грач Баядян, Ара Недолян, Назарет Кароян, Вардан Джалоян. В ходе конгресса предусматриваются также общие обсуждения, визиты в музеи и учебные заведения.