2009թ. նոյեմբերին կկայանա «Գաֆէսճեան» արվեստի կենտրոնի բացումը: Մերկայումս Կասկադում, որտեղ գտնվում է Կենտրոնը, շինարարական աշխատանքներ են ընթանում:
«Գաֆէսճեան» արվեստի կենտրոնը կբացվի Ջերարդ Լ. Գաֆէսճեանի արվեստի անձնական հավաքածուի ցուցահանդեսով:
Բացի ցուցահանդեսներից կկազմակերպվեն մի շարք հանրային ծրագրեր, այդ թվում դասախոսություններ արվեստի թեմաների շուրջ, դասական ժանրի ֆիլմեր, համերգներ եւ կրթական ծրագրեր:
«Թամանյան քանակների պուրակում ներկայացված են Ժամանակակից քանդակագործության յուրօրինակ նմուշներ: Ես համոզված եմ, որ պուրակը կդառնա հազարավոր այցելուների սիրված վայրերից մեկը: Նմանատիպ պուրակներ քիչ են աշխարհում», – նշել է «Գաֆէսճեան» արվեստի կենտրոնի գործադիր տնօրեն Մայքլ Դե Մարշը:

Gafeschyan Art Centre which is situated in is Yerevan cascade will open in November after construction work.
An exhibition displaying Director Gerard Gafeschyan’s personal collection will mark the opening.
Exhibitions will be accompanied by several public programs, including educational projects. Cascade will again host traditional concerts.
“Original samples of modern sculpture are represented in Tamanyan Square. I am sure it will become a site of attraction for thousands of visitors. There are very few such squares in the world,” said Gafeschyan Centre’s Executive Director Michel de Marche.