Հալեպի Հայկական բարեգործական միությունը Հայ երիտասարդության միությունը կազմակերպել էին երգահան եւ դիրիժոր Երվանդ Երզնկյանի ստեղծագործական երեկոն: Համերգի նախաձեռնողը Արմեն Խորոզյանն էր, ով ժամանակին Հայաստանի Հանրային ռադիո- եւ հեռուստատեսության սիմֆոնիկ նվագախմբի մենակատարն է եղել:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել ինքը` վարպետը, համերգի կազմակերպման աշխատանքը տեւել է գրեթե մեկ ամիս: «Համերգը կայացավ սեպտեմբերի 6-ին եւ շատ հաջող անցավ: «Ես նրանց ուղարկեցի իմ նոտաները, նոր ստեղծագործությունները, որոնք գրվել են վերջին 3-4 տարիների ընթացքում, զանազան գրառումներ եւ արդեն այնտեղ` Հալեպում, դրանք մշակվեցին նոր նվագախմբի կողմից, որը հատուկ ստեղծվել էր ստեղծագործական երեկոյի համար: Համերգից մեկ շաբաթ առաջ ես մեկնեցի Սիրիա, որտեղ մի քանի փորձ անցկացրեցի նվագախմբի հետ»,- ասել է վարպետը:
Ինչ վերաբերում է նման համերգի կազմակերպմանը Հայաստանում, ապա մաեստրոն նշել է, որ այնքան էլ չի սիրում ինքնագովազդով զբաղվել: «Դա շատ վատ է: Ես ցանկանում են Հայաստանում կազմակերպել ստեղծագործական երեկո, որտեղ կհնչեն իմ հին ու նոր ստեղծագործությունները»,- ընդգծել է Երզնկյանը:
Ավելացնենք, որ սեպտեմբերի 26-ին Բեյրութում կկայանա ֆրանկոֆոնիայի փառատոն, որում ելույթ կունենա երիտասարդ հայ ոչ պրոֆեսիոնալ երգիչներ: Նրանց համար ծրագիր է պատրաստել Երվանդ Երզնկյանը եւ հույս հայտնել, որ Հայաստանի ներկայացուցիչները հաջող ելույթ կունենան: «Հայ կատարողների երգացանկում կա Ա.Տիգրանյանի «Անուշ» օպերայից հայտնի հատվածի մշակումը, ֆրանսիական երգեր: Նրանք ոչ միայն երգում են, այլեւ բեմադրված շարժումներ ունեն»,- ասել է Երվանդ Երզնկյանը:

Армянский благотворительный союз Алеппо вместе с Союзом армянской молодежи организовали творческий вечер композитора и дирижера Ерванда Ерзнкяна. Инициатором концерта стал Армен Хорозян, в свое время бывший солистом эстрадно – симфонического оркестра Общественного телевидения и радио Армении.
Как рассказал корреспонденту PanARMENIAN.Net сам маэстро, работа по организации концерта длилась почти месяц. «Концерт состоялся 6 сентября и прошел очень удачно. Я отправил им свои ноты, новые произведения, которые написаны в течение последних трех – четырех лет, разные записи и там уже, в Алеппо они были обработаны новым оркестром, созданном специально для творческого вечера. За неделю до концерта я полетел в Сирию, где провел несколько репетиций с оркестром», – сказал маэстро.
Что касается организации подобного концерта в Армении, то маэстро отметил, что не очень любит заниматься саморекламой. «Но это очень плохо. Я хочу организовать в Армении аналогичный творческий вечер, где будут звучать мои произведения, сейчас я работаю над этим и надеюсь, что очень скоро армянские зрители услышат мои новые и старые произведения”, – подчеркнул Ерзнкян.
Добавим, что 26 сентября в Бейруте состоится фестиваль франкофонии, на котором выступят молодые армянские певцы-непрофессионалы. Программу для них подготовил Ерванд Ерзнкян и выразил надежду, что представители Армении выступят успешно. «В репертуаре армянских исполнителей – обработка известного хора из оперы Тиграняна «Ануш», французские песни. Ребята не только поют, но им также поставили хореографию», – сказал Ерванд Ерзнкян.