Հայաստանի Կինոգործիչների միության նախագահ, կինոռեժիսոր Ռուբեն Գեւորգյանցի «Հրաշագործի աշունը» փաստավավերագրական ֆիլմը Հայաստանի մշակույթի նախարարության կողմից ներկայացվել է «Օսկար-2010» կինոմրցանակաբաշխությանը «Օտարալեզու լավագույն ֆիլմեր» անվանակարգում:
«Օսկար» Կինոարվեստի ամերիկյան ակադեմիայի կանոնադրության համաձայն, հայտերը պետք էր ներկայացնել մինչեւ 2009թ. սեպտեմբերի 1-ը: Ինչպես հայտնել է Հայաստանի Մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության մասնագետ Քրիստինա Ղուշչյանը, իրենք մոտ երկու ամիս առաջ են նամակ ուղարկել մրցանակաբաշխության կազմակերպիչներին:
Ֆիլմը նկարահանվել է 2008 թ.: Ֆիլմի սցենարի հեղինակն է Ռուբեն Գեւորգյանցը, ռեժիսորներն են` Ռուբեն Գեւորգյանցը, Վահե Գեւորգյանցը: Ֆիլմը նվիրված է Իտալացի հանրահայտ կինոսցենարիստ, դրամատուրգ, բանաստեղծ, նկարիչ, քանդակագործ Տոնինո Գուերային:
«Հրաշագործի աշունը» 2008 թ. «21-րդ դարի նորկինո» փառատոնում արժանացել է գլխավոր մրցանակի, ինչպես նաեւ «Ոսկե դափ» մրցանակի (Խանտի-Մանսիյսկի ՄԿՓ, 2008) եւ ՀՀ նախագահի մրցանակի (2009):
Նշենք, որ Ամերիկյան կինոակադեմիան 82-րդ անգամ իր մրցանակները կհանձնի 2010 թ. մարտի 7-ին` «Կոդակ» համալիրում:

Документальный фильм председателя Союза кинематографистов Армении Рубена Геворкянца “Осень волшебника” включен в список конкурсных лент ежегодной премии Американской академии киноискусств “Оскар” в номинации “Лучший иностранный фильм”.
По правилам Киноакадемии заявки надо было представить до 1-го сентября 2009 года. Как заявила специалист управления современной культуры Министерства культуры РА Кристина Гушчян, заявку для участия в кинофестивале Минкульт РА представил уже два месяца назад.
Фильм “Осень волшебника” был снят в 2008 году. Автор сценария Рубен Геворкянц, режиссеры – Рубен Геворкянц и Ваге Геворкянц. Фильм посвящен известному итальянскому киносценаристу, драматургу, поэту и скульптору Тонино Гуэрра.
В 2008 “Осень волшебника” получил главный приз фестиваля “Новые фильмы 21 века”. В том же году фильм был удостоен приза “Золотой лавр” (Ханты-Мансийск, 2008 ) и приза президента РА.