Այսօր Երեւանում մահացել է հայ տաղանդավոր անիմատոր Ռոբերտ Սահակյանցը: Մահը վրա է հասել երկարատեւ հիվանդությունից եւ բարդ վիրահատությունից եհտո: Ռոբերտ Սահակյանցը ծնվել է 1950թ-ն Բաքվում: 1964թ-ից ապրել է Երեւանում, որտեղ ավարտել է միջնակարգ դպրոցը, իսկ 4 տարի Խաչատուր Աբովյանի անվան համալսարանը հաճախելուց հետո 1972թ-ին հեռացվել է` դասերին չհաճախելու պատճառով: Բայց այդ ժամանակ նա արդեն աշխատում էր (1970թ-ից) «Հայֆիլմ» կինոստուդիայում` որպես նկարիչ – մուլտիպլիկատոր, իսկ 1972թ-ից ռեժիսոր – մուլտիպլիկատոր: Ռոբերտ Սահակյանցը հանդիսացել է իր գրեթե բոլոր ֆիլմերի սցենարի հեղինակը եւ բեմադրող ռեժիսյորը: Իր ֆիլմերի ընդհանուր թիվը հասնում է 30-ի (եթե հաշվի առնենք նաեւ ավանդական 10 կամ 30 րոպեանոց ֆիլմերը, ինչպես նաեւ այն ֆիլմերը, որոնք նկարահանվել են ОРТ-ի եւ Հայկական հեռուստատեսության համար, ապա ֆիլմերի թիվը հասնում է հարյուրի): Ռոբերտ Սահակյնցը հանդիսացում է նաեւ «Հայֆիլմի» նկարահանած անիմացիոն այլ ֆիլմերի համահեղինակ: Նրա ֆիլմերն արժանացել են մրցանակների միջազգային եւ համախորհրդային
կինոփառատոններում. Ֆրանսիայում, Իտալիայում, Իսպանիայում, Գերմանիայում, Ճապոնիայում, ինչպես նաեւ Կիեւում, Երեւանում, Մոսկվայում եւ Թալինում:

Сегодня в Ереване скончался выдающийся армянский аниматор Роберт Саакянц. Смерть наступила после продолжительной болезни и тяжелой операции.
Роберт Саакянц родился в г.Баку в 1950 г. С 1964 жил в Ереване, где закончил среднюю школу и после 4-ех лет учебы в институте им Х.Абовяна, был отчислен в 1972г. за непосещение. Но к тому времени уже работал (с 1970г) на киностудии “Арменфильм” в качестве художника-мультипликатора, а с 1972-режиссера-мультипликатора. Являлся также автором сценариев и художником-постановщиком практически всех своих фильмов, число которых -около тридцати, (если считать фильмами традиционные 10-ти-ЗО-ти минутные фильмы, и около ста, если принимать во внимание микрофильмы для ОРТ и Армянского телевидения), а также соавтором других анимационных фильмов, снятых на киностудий “Арменфильм”. Его фильмы удостаивались наград международных и всесоюзных кинофестивалей во Франции, Италии, Испании, Германии, Японии, а также в Киеве, Ереване, Москве, Таллинне.