2009 թ-ը կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանի համար հոբելյանական է: Եւ այդ հոբելյանական համերգը, զուգակցված Մանսուրյանի 70-ամյակին կկայանա սեպտեմբերի 29-ին: Համերգին կհնչեն կոմպոզիտորի տարբեր տարիների ստեղծագործություննեը (1965-2009թթ.)` «Սերենադ», «Երեւանյան բակ թթենիով», «Ժառանգություն», «Երեք պիես թանձր երանգներով» պիեսները, երգչախմբային երգ «Արվեստ քերթության» եւ այլն:
Համերգի երկրորդ մասը կազմված է ստեղծագործություններից, որոնք ստեղծվել են կինոյի համար: Համերգին կմասնակցեն Պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր` Էդուարդ Թոփչյան), Պետական ակադեմիական երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար` Հովհաննես Չեկիջան), Պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար Ռոբերտ Մլքեյան), «Սերենադ» կամերային նվագախումբը, Արաքս Մանսուրյանը (սոպրանո) եւ Սվետլանա Նավասարդյանը (Դաշնամուր):
«Յուրաքանչյուր հոբելյանական համերգը ընկալվում է որպես նվեր եւ ուշադրություն, որը անհրաժեշտ է ստեղծագործող մարդու համար», – PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց մաեստրոն:
Այս տարի շատ երաժիշտներ, «Ազգային պատկերասրահ» փառատոնի եւ Երեւանյան երաժշտական փառատոնի կազմակերպիչները մաեստրոին եւ նրա ստեղծագործությունների երկրպագուներին նվիրեցին մի քանի համերգ: Ազգային պատկերասրահի որմնանկարների սրահում եւ Պետական ֆիլհարմոնիայի Մեծ դահլիճում հնչեցին Մանսուրյանի այնպիսի ստեղծագործություններ, ինչպիսիք են «Agnus Dei», լարային եռյակը, «Con anima», «Մայրամուտի երգը», «Պարտիտան» եւ «Համերգ ալտի եւ նվագախմբի համար N2»:
Տիգրան Մանսուրյանը ծնվել է 1939 թ-ին հունվարի 27-ին` Բեյրութում (Լիբանան): 1940 թվականների վերջում տեղափոխվեց Խորհրդային Հայաստան: 1965 թ-ին ավարտեց Երեւանի պետական կոնսերվատորիան` Լազար Սարյանի կոմպոզիցիայի բաժինը, 1968 թ-ին նույն բաժնի ասպիրանտուրան:

Great composer Tigran Mansuryan is this year celebrating his 70th birthday. On September 29, Yerevan will host a jubilee concert dedicated to this anniversary. Concert program includes musical pieces created by Mansuryan in different periods of his creative acivity (1965-2009). Particularly, audience will have the chance to listen to “Serenade”, “Yerevan Mulberry Yard”, “Testament”, “Three Plays in Thick Colors”, “The Art of Creation” (choir song) etc.
“Any jubilee concert is perceived as a gift and sign of attention, which is so important for someone who creates,” maestro said in an interview with a PanARMENIAN.Net correspondent.
Several musicians and organizers of Yerevan Music and “National Gallery” festivals, as well as lovers of Mansuryan’s creative art have this year organized concerts dedicated to maestro. Mansuryan’s “Agnus Dei”, Sting Trio, “Con anima”, “Sunset Songs”, “Partite” and “Alt and Orchestra Concert No. 2” were played in National Gallery’s fresco hall and State Philharmonic Orchestra’s big concert hall.
Tigran Mansuryan was born on January 27, 1939 in Beirut (Lebanon). In late 1940s he moved to Soviet Armenia. In 1965, he graduated from Yerevan State Conservatory (creative instructor: Lazar Saryan) and in 1968 he completed his post-graduate education. In 1963-64, Mansuryan was a concertmaster in Yerevan Choreographic College. In 1964-65, he worked as musical editor for Armenian Radio and TV Company.