140 տարի առաջ, 1869 թ-ի սեպտեմբերի 26-ին ծնվել է Սողոմոն Սողոմոնյանը, որին ամեն հայ եւ ողջ երաժշտական աշխարհը ճանաչում է որպես Կոմիտաս` չտեսնված երաժշտական տաղանդի տեր մարդու:
Հայ կոմպոզիտոր, գիտնական, երաժշտական ազգայնագետ, երաժշտության տեսաբան, խմբավար, մանկավարժ, հայ ազգային կոմպոզիտորական դպրոցի հիմնադիր, հասարակական գործիչ, սակայն եւ այդ թվարկությունը չի ընդգրկում Կոմիտասի ողջ գործունեությունը:
«Մտածելով Կոմիտասի մասին, ես սկսում եմ լիաթոք շնչել Հայաստանի օդով: Լսելով նրա երաժշտությունը դառնում եմ ծարավից տառապող պանդուխտ, որն անհագուրդ խմում է անաղարտ աղբյուրից:
Կոմիտասի երաժշտությունն անաղարտ աղբյուր է, որը նույնքան պոետիկ է, որքան եւ կենարար: Կոմիտասը կար եւ կլինի իմ մեծագույն ուսուցիչը», – ասել է նշանավոր կոմպոզիտոր` Արամ Խաչատրյանը:
1893 թ-ին Կոմիտասը ավարտել է Էջմիածնի հոգեւոր ճեմարանը: 1896-99 թթ. Բեռլինում ուսումնասիրել է երաժշտության պատմություն եւ տեսությունը: 1899 թ-ց ապրել է Էջմիածնում` ղեկավարելով երաժշտական դասարաններ եւ հոգեվոր ճեմարանի երգչախումբը: Եկեղեցական պահպանողական շրջանակների հետ բախման հետեւանքով 1910 թ-ին տեղափոխվել է Կոնստանտնոպոլիս: 1919 թ-ից ապրել է Փարիզում: Կյանքի վերջին 20 տարիներինմ տառապում էր ծանր հոգեկան հիվանդությամբ: 1936 թ-ին Կոմիտասի աճյունը Փարիզից տեղափոխվել է Երեւան:
Կոմիտասը` հայկական երաժշտության դասականն է, երգչախմբային բազմաձայնության վարպետ, հայկական գիտական ազգագրության հիմնադիր: Ժողովրդական երգերի ուսումնասիրող եւ հավաքող: Նա կազմել է ժողովածուներ, որոնք ներառում են հայ ժողովրդի բազմադարյան ստեղծագործությունների նմուշներ: Կոմիտասի հոդվածները նորություն էին բանահյուսոթյան մեթոդաբանության մեջ: Որպես երգիչ, երգչախմբի ղեկավար եւ դասախոս, նա քարոզում էր հայկական ժողովրդական երաժշտությունը Կովկասում, Արեւմտյան Եվրոպայում, զեկույցներով հանդես էր գալիս միջազգային երաժշտական կոնգրեսներում: Նրա գործունեությունը նպաստել է ազգային կոմպոզիտորական դպրոցի զարգացմանը:

140 лет назад, 26 сентября 1869 года родился Согомон Согомонян, которого каждый армянин и весь музыкальный мир знают как Комитаса – человека неимоверных музыкальных талантов.
Армянский композитор, ученый, музыкальный этнограф, теоретик музыки, хормейстер, педагог, основоположник армянской национальной композиторской школы, общественный деятель, но и это перечисление не охватывает все поле деятельности Комитаса.
“Думая о Комитасе, я начинаю полной грудью дышать воздухом Армении. Слушая его музыку, становлюсь мучающимся от жажды путником, который неустанно пет с чистого источника. Музыка Комитаса – чистый источник, который столь же поэтичен, сколь и животворящ. Комитас был и остался величайшим моим учителем”,- сказал выдающийся композитор Арам Хачатурян.
Комитас в 1893 окончил Эчмиадзинскую духовную академию. В 1896-99 изучал историю и теорию музыки в Берлине. С 1899 жил в Эчмиадзине, возглавлял музыкальные классы и хор духовной академии. Из-за конфликта с консервативными церковными кругами переехал в 1910 в Константинополь. С 1919 жил в Париже. Последние 20 лет жизни страдал тяжелым психическим заболеванием. В 1936 прах К. был перевезен из Парижа и захоронен в Ереване.
Комитас – классик армянской музыки, мастер хоровой полифонии, основоположник армянской научной этнографии. Собиратель и исследователь народных песен, он составил сборники, включающие типические образцы многовекового творчества армянского народа. Статьи Комитаса внесли новое в методологию фольклористики. Как певец, руководитель хора и лектор он пропагандировал армянскую народную музыку в Закавказье и западноевропейских странах, выступал с докладами на международных музыкальных конгрессах. Ярко национальное творчество Комитаса преимущественно вокальное, основанное на разработке народного материала, — одна из самобытных страниц классической музыки 20 в. Его деятельность способствовала развитию национальной композиторской школы.